Trump: Stany Zjednoczone powinny nasilić walkę z islamistami

fot.Shawn Thew/EPA

fot.Shawn Thew/EPA

Ubiegający się o prezydencką nominację Partii Republikańskiej Donald Trump podkreślił we wtorek odnosząc się do zamachów w Brukseli, że Stany Zjednoczone i kraje Zachodu muszą nasilić działania przeciwko islamistom. Ponowił też zapowiedź zamknięcia granic.

„Zamknąłbym nasze granice. (…) Jesteśmy zbyt swobodni i nierozsądni” – powiedział Trump w wywiadzie dla telewizji Fox News, komentując poranne zamachy w stolicy Belgii.

W grudniu 2015 roku Trump ściągnął na siebie krytykę, gdy zaproponował wprowadzenie „całkowitego zakazu wjazdu do USA dla muzułmanów”, zarówno dla imigrantów, jak i turystów, by chronić USA przed „straszliwymi atakami ze strony ludzi, którzy wierzą w dżihad”. Swój pomysł ogłosił w kilka dni po badanej przez FBI jako „akt terroryzmu” strzelaninie w kalifornijskim San Bernardino, gdzie muzułmańskie małżeństwo zabiło 14 osób.

Do porannych zamachów w stolicy Belgii odniósł się także inny kandydat do republikańskiej nominacji prezydenckiej John Kasich. Jego zdaniem USA i ich sojusznicy muszą zwiększyć współpracę, aby powstrzymać w przyszłości tego typu akty terroru.

„My i nasi sojusznicy musimy na nowo się poświęcić takim wartościom jak wolność czy prawa człowieka” – napisał Kasich na Twitterze. „Musimy także wzmocnić nasze wysiłki wraz z partnerami w celu zidentyfikowania, wyplenienia i zniszczenia osób przygotowujących tego typu akty zła” – dodał.

Inny polityk ubiegający się o nominację prezydencką Republikanów Ted Cruz nazwał zamachy w Belgii „najnowszym z serii skoordynowanych ataków przeprowadzonych przed radykalne grupy terrorystów islamskich”. „Radykalny islam jest z nami w stanie wojny” – podkreślił w opublikowanym w internecie oświadczeniu.

Wcześniej tego dnia przedstawiciel Białego Domu informował, że przebywający z wizytą na Kubie prezydent Barack Obama został powiadomiony o zamachach w Brukseli, a amerykańskie władze pozostają w stałym kontakcie z belgijskim rządem. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*