Trump spotka się z kongresmenami

Trump spotka się z kongresmenami

Prezydent Donald Trump spotka się we wtorek w członkami Kongresu USA – poinformował w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego Biały Dom, nie precyzując jednak, co będzie przedmiotem tego spotkania.

Biały Dom nie poinformował także, kto weźmie udział w spotkaniu z prezydentem.

Wielu ustawodawców, zarówno Demokratów, jak i Republikanów, ostro skrytykowało wypowiedzi Donalda Trumpa w Helsinkach w sprawie ingerencji Moskwy w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku.

Trump powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Władimirem Putinem, że nie widzi żadnego powodu, by wierzyć, że Rosja ingerowała w przebieg wyborów w 2016 roku na jego korzyść, wbrew wnioskom przedstawionym mu przez amerykański kontrwywiad. Podkreślił, że Putin „niezwykle mocno” odrzucał w poniedziałek te zarzuty.

Śledztwo w tej sprawie, prowadzone w USA przez specjalnego prokuratura Roberta Muellera, jest „katastrofą dla naszego kraju” i negatywnie oddziałuje na relacje amerykańsko-rosyjskie – ocenił. Nie było „żadnej zmowy” między moim sztabem wyborczym a rządem Rosji – zapewnił Trump.

Donald Trump, pytany, komu wierzy w sprawie Russiagate: FBI czy Putinowi, powiedział, że ma powody, by wierzyć obu stronom.

Prezydent musi uznać, że Rosja „nie jest naszym przyjacielem” – powiedział lider Republikanów w Kongresie Paul Ryan.

Wpływowy republikański senator John McCain, szef komisji sił zbrojnych, wydał oświadczenie, w którym nazwał spotkanie Trumpa z prezydentem Władimirem Putinem „tragiczną pomyłką”.

„Nie tylko prezydent Trump zawiódł, nie mówiąc prawdy o naszym przeciwniku; ale też, mówiąc do świata w imieniu Ameryki, nasz prezydent nie bronił tego, co czyni nas tym, kim jesteśmy – republiką ludzi wolnych” – napisał.

Przywódca Demokratów w Senacie Chuck Schumer napisał na Twitterze: „Dla prezydenta Stanów Zjednoczonych stanąć po stronie prezydenta (Władimira) Putina przeciw amerykańskim organom egzekwującym prawo jest bezmyślne, niebezpieczne i słabe. Prezydent stawia się ponad naszym krajem”.

Republikanin Lindsey Graham, członek senackiej komisji sił zbrojnych, napisał na Twitterze, że Trump wysłał w Helsinkach sygnał o „słabości USA”. (PAP)

fot.Michael Reynolds/EPA

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*