Trump: słowa Macrona o armii europejskiej „obraźliwe”

Trump: słowa Macrona o armii europejskiej „obraźliwe”

Prezydent USA Donald Trump określił w piątek jako „bardzo obraźliwą” wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona, według którego Europa powinna stworzyć własną armię aby ochronić się przed potencjalnymi wrogami, w tym USA. Trump przybył do Paryża na uroczystości związane z rocznicą zakończenia I wojny światowej.

„Prezydent Macron właśnie zasugerował, że Europa powinna stworzyć własną armię aby chronić się przed Stanami Zjednoczonymi, Chinami i Rosją. Bardzo obraźliwe, ale może najpierw Europa zaczęła wnosić sprawiedliwą część do NATO, które USA w większości subsydiują” – napisał Trump na Twitterze w momencie kiedy prezydencki samolot Air Force One lądował na paryskim lotnisku Orly.

Obaj prezydenci mają spotkać się w sobotę rano w Pałacu Elizejskim na rozmowy, które – jak zauważają obserwatorzy – przebiegać będą „w bardzo delikatnej atmosferze”.

W ub. wtorek Macron oświadczył w wywiadzie radiowym, że Europa powinna posiadać „prawdziwą armię” aby zmniejszyć zależność od USA w dziedzinie obrony i lepiej chronić Stary Kontynent. „Musimy mieć ochronę przed Chinami, Rosją a nawet przed Stanami Zjednoczonymi” – powiedział.

Agencja AFP zauważa, że temat armii europejskiej okresowo powraca, ale sprawa nie posuwa się naprzód bowiem dotyczy ona suwerenności poszczególnych państw Europy.

W niedzielę Trump uczestniczyć będzie, wraz z przywódcami 60 państw, w uroczystościach z okazji rocznicy zakończenia I wojny światowej przed paryskim Łukiem Triumfalnym. Prezydent Macron ma wygłosić przemówienie.

Prezydent USA odwiedzi też cmentarze poległych w tej wojnie żołnierzy amerykańskich w Bois Belleau, w departamencie Aisne oraz w Suresnes na przedmieściach Paryża. (PAP)

fot.SHAWN THEW/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

 1. Christopher
  Christopher 9 listopada, 2018, 19:03

  „The European Union is an Enemy” takie „historyczno-idotyczne” slowa wypowiedzial Trump publicznie , wprawdzie chodzilo mu o kwestia gospodarcza ale faktem jest ze zaden Prezydent w historii naszego kraju takiego okreslenia nigdy nie uzyl bo nawet podczas 2- wojen swiatowych slowo „Enemy” dotyczylo konkretnego kraju .

  Reply this comment
 2. Yaroon
  Yaroon 10 listopada, 2018, 03:02

  Gdyby nie Stany Zjednoczone to skolaborowana Francja dzisiaj mówiłaby po niemiecku…albo rosyjsku. Cała Europa mówiłaby po niemiecku albo rosyjsku, więc niech francuski kogucik nie podskakuje.

  Reply this comment
 3. RP
  RP 10 listopada, 2018, 09:52

  Macron to ten gogus ktory wydaje 20 tysiecy Euro miesiecznie na kosmetyki i makijaz (publiczna statystyka). Pomijajac „bojowosc” Francuzow, to pomysl naprawde urojony. Francja byla jednym z pierwszych krajow ktora zaczela militarna ingerencje w „obalaniu” Kadafiego, dlatego teraz mamy niekontrolowany przyplyw nielegalanych immigrantow z Afryki. Polacy nie powinni brac udzialu w zadnych hucpach w imie „obalania rezimow”…

  Reply this comment
 4. Don't drink french wine
  Don't drink french wine 10 listopada, 2018, 11:36

  Macron to zwykly gowniarz, ktory kolejny raz nie odrobil lekcji. Zamiast chowac tornister w krzakach, powinien doczytac kto wyzwolil Paryz i Francje i czyja krew tam sie lała. Armia francuska to byla dobra ale za czasow Napoleona. Ciekawe kto zdaniem Macrona mialby tworzyc i finansowac europejska armie? Jak na razie nie ma chetnych, aby dorzucic sie do NATO. CIA powinno dokladnie zbadac, jakim cudem ten nieudacznik doszedl do wladzy czyli kto i po co ingerowal w wybory we Francji, w ktorych Macron zostal prezydentem? A moze juz CIA ma gotowy raport i dlatego traktowany jest per noga?

  Reply this comment
 5. Yaroon
  Yaroon 16 listopada, 2018, 00:45

  Fuck the frogs !

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*