Trump: siły USA są przygotowane na wypadek zagrożenia ze strony Korei Północnej

Donald Trump fot/Chris Kleponis/Pool/EPA

 

Prezydent USA Donald Trump wystosował w piątek kolejne ostrzeżenie pod adresem Korei Północnej, podkreślając na Twitterze, że siły USA są przygotowane.

„Rozwiązania militarne są teraz w pełni gotowe, załadowane i zaryglowane, gdyby Korea Północna miała postąpić niemądrze. Miejmy nadzieję, że (północnokoreański przywódca) Kim Dzong Un znajdzie inną drogę!” – napisał Trump.Reuters zwraca uwagę, że dzień wcześniej minister obrony USA James Mattis mówił, iż w relacjach z Koreą Północną Stany Zjednoczone skupiają się na dyplomacji i podkreślał, że scenariusz konfliktu zbrojnego byłby „katastrofalny”.
Wcześniej w czwartek Trump ostrzegał, że jeśli Korea Północna „nie weźmie się w garść”, popadnie w kłopoty, jakich kiedykolwiek doświadczyło niewiele krajów. Dodał, że USA „oczywiście” zawsze biorą pod uwagę negocjacje z Pjongjangiem, ale że negocjacje z tym krajem kończyły się fiaskiem przez ostatnie 25 lat.

Nawiązując do północnokoreańskich gróźb zaatakowania wyspy Guam – terytorium zamorskiego Stanów Zjednoczonych – Trump powiedział, że gdyby Korea Północna poczyniła jakiekolwiek kroki, „by choćby pomyśleć o ataku, miałaby powody do obaw”. Z kolei we wtorek prezydent ostrzegał, że jeśli Pjongjang będzie dalej grozić Stanom Zjednoczonym, to spotka go „ogień i gniew, jakich świat nigdy nie widział”. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*