Trump rozważa usunięcie chińskich firm z amerykańskiej giełdy

Trump rozważa usunięcie chińskich firm z amerykańskiej giełdy

Prezydent USA Donald Trump rozważa usunięcie z Wall Street notowanych tam chińskich firm, aby ograniczyć napływ amerykańskich inwestycji do gospodarki Chin – podał w piątek Bloomberg, co spowodowało spadki indeksów na nowojorskiej giełdzie.

Wprowadzenie w życie takiego planu miałoby „kolosalne reperkusje dla miliardów dolarów”, jakie Amerykanie zainwestowali w fundusz emerytalne czy inwestycyjne, a ponadto stałoby się to źródłem kolejnych konfliktów z Pekinem, właśnie w momencie, gdy amerykańscy i chińscy urzędnicy usiłują wynegocjować zawieszenie broni w wojnie handlowej – pisze Bloomberg.

Administracja Trumpa rozważa nawet stworzenie rządowych funduszy emerytalnych, aby ograniczyć inwestycje Amerykanów w chińskie spółki notowane na Wall Street.

Nie wiadomo, w jaki sposób administracja chciałaby zrealizować takie plany, według rozmówców Bloomberga Trump „dał zielone światło” ludziom, którzy mają wypracować rozwiązanie.

Po opublikowaniu informacji Bloomberga wielkie chińskie firmy notowane na nowojorskiej giełdzie – jak Alibaba, JD.com, Pinduoduo, czy Baidu – straciły od 2 do 4 proc.

Jak komentuje Reuters, zrealizowanie takich planów Trumpa doprowadzi do radykalnej eskalacji wojny handlowej między USA i Chinami.

Trump tymczasem oświadczył w środę, że porozumienie kończące trwającą już prawie 15 miesięcy wojnę handlową z Chinami może być osiągnięte szybciej niż się powszechnie sądzi. „Chińczycy starają się być dla mnie mili, a ja byłem dla nich miły” – powiedział prezydent. „Mieliśmy niektóre bardzo dobre rozmowy” – dodał.

Specjalny przedstawiciel rządu USA ds. handlu Robert Lighthizer potwierdził w środę, że obie strony prowadzą rozmowy, a na początku października w Waszyngtonie oczekiwana jest chińska delegacja handlowa.

Trump usiłował, nakładając coraz wyższe cła, zmusić Chińczyków do zniesienia barier handlowych, jednak wojna handlowa między dwiema największymi gospodarkami świata może mieć – zdaniem ekonomistów – fatalny wpływ na globalny wzrost gospodarczy. (PAP)

fot.JUSTIN LANE/EPA-EFE/Shutterstock

Categories: Ameryka, Gospodarka
Tags: chiny, giełda, trump

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*