Trump rozważa ułaskawienie 3 tys. osób, w tym Muhammada Alego

Trump rozważa ułaskawienie 3 tys. osób, w tym Muhammada Alego

Prezydent USA Donald Trump powiedział w piątek, że rozważa ułaskawienie 3 tys. osób, w tym nieżyjącego mistrza świata boksu wszechwag Muhammada Alego, który został skazany za odmowę służby wojskowej podczas wojny w Wietnamie.

Wyrok Alego, którego prawdziwe nazwisko brzmiało Cassius Clay, został anulowany przez Sąd Najwyższy USA.

Na początku czerwca Trump ułaskawił konserwatywnego komentatora i filmowca Dinesha D’Souzę, który w 2014 roku przyznał się do złamania prawa o finansowaniu kampanii wyborczych. Prezydent informował również, że rozważa zredukowanie kary dla byłego gubernatora Illinois Roda Blagojevicha, skazanego za korupcję. Krytycy zarzucili Trumpowi podważanie rządów prawa.

W poniedziałek prezydent napisał na Twitterze, odnosząc się do śledztwa specjalnego prokuratora Roberta Muellera w sprawie ingerencji Rosji w wybory, że mógłby ułaskawić sam siebie.

„Jak stwierdziło wielu znawców prawa, mam absolutne prawo UŁASKAWIĆ siebie, ale dlaczego miałbym to zrobić, jeśli nie zrobiłem nic złego? Tymczasem niekończące się Polowanie na Czarownice, prowadzone przez 13 bardzo Złych i skonfliktowanych Demokratów (i innych), ciągnie się do wyborów cząstkowych (midterms)!” – napisał Trump. (PAP)

fot.SHAWN THEW/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*