Trump: rozmowy z Koreą Północną „idą dobrze”

Trump: rozmowy z Koreą Północną „idą dobrze”

Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że rozmowy z Koreą Północną „idą dobrze”. Dyplomaci Stanów Zjednoczonych próbują doprowadzić do denuklearyzacji KRLD po czerwcowym spotkaniu przywódców tych państw w Singapurze.

„Wiele dobrych rozmów z Koreą Północną – idą dobrze! W międzyczasie bez wystrzałów rakiet i testów nuklearnych od ośmiu miesięcy (…)” – napisał amerykański przywódca na Twitterze. „Gdyby nie ja, bylibyśmy na wojnie z Koreą Północną” – dodał.

Od czasu szczytu w Singapurze z udziałem Trumpa i przywódcy KRLD Kim Dzong Una dyplomaci prowadzą rozmowy ws. polityki nuklearnej Pjongjangu. Biały Dom opisał bieżące spotkania między stronami jako pozytywne, ale – jak zauważa jednak Reuters – nie skomentował „ostatnich doniesień wywiadu USA oceniających, że Korea Płn. rozwija swoje zdolności bojowe”.

W weekend doszło do spotkania delegacji z Waszyngtonu i Pjongjangu na granicy między państwami koreańskimi. Jak przekazał amerykański Departament Stanu, tematem rozmów były kolejne kroki w implementacji deklaracji ze szczytu w Singapurze. Sprawa ta ma zostać również podniesiona podczas zaplanowanej od czwartku do soboty wizyty w KRLD sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo.

Po historycznym spotkaniu 12 czerwca w Singapurze Trump i Kim odpisali wspólne oświadczenie, w którym północnokoreański przywódca ponownie zadeklarował skłonność do „całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”, a prezydent USA zobowiązał się do udzielenia Korei Płn. gwarancji bezpieczeństwa.

Według krytyków dokument ten jest jednak mało konkretny, gdyż nie zawiera ani szczegółowego grafiku likwidacji północnokoreańskiego arsenału nuklearnego, ani precyzyjnej definicji obiecanych przez Trumpa gwarancji bezpieczeństwa. (PAP)

fot.Chris Kleponis/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

 1. Ezy
  Ezy 3 lipca, 2018, 19:41

  To to już wygląda na czyste pajacowanie. Amerykański wywiad twierdzi, że Korea Płn. ma już 60 bomb nuklearnych i nadal rozwija ten arsenał, a Trump chwali się postępem na drodze do denukleryzacji.

  Reply this comment
  • olo
   olo 4 lipca, 2018, 20:06

   Kim trampka rozegral jak dzieciaka, zyskal pare miesiecy ktore byly mu potrzebne do wyprodukowania pociskow balistycznych mogacych przeniesc glowice z ladunkiem nukrealnym na zachodnie wybrzeze USA. A najwiekszym wygranym jest Putin ktory jako agent prowadzacy trumpka zaciera rece widzac jak on skloca Europe z Ameryka z jednej strony a z drugiej funduje Ameryce armagedon zachodniego wybrzeza.

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*