Trump rozmawiał z premierem Japonii, zaprosił go do Waszyngtonu

Shinzo Abe fot.Kimimasa Mayama/EPA

Shinzo Abe fot.Kimimasa Mayama/EPA

Prezydent USA Donald Trump i premier Japonii Shinzo Abe rozmawiali w sobotę przez telefon. Trump zaprosił Abego do złożenia wizyty w Waszyngtonie 10 lutego – poinformował rzecznik Białego Domu. Wcześniej o zaproszeniu informowała japońska agencja Kyodo.

Amerykański prezydent potwierdził „niezachwiane” zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa Japonii – przekazał Biały Dom. W komunikacie poinformowano, że japoński premier zostanie przyjęty w Białym Domu 10 lutego, a nowy minister obrony USA James Mattis uda się „wkrótce” z wizytą do Japonii. Wśród tematów było również północnokoreańskie zagrożenie nuklearne.

„Obaj przywódcy zobowiązali się również do pogłębienia dwustronnego handlu i inwestycji” – oświadczył Biały Dom.

Przy okazji pierwszej rozmowy telefonicznej obu polityków Shinzo Abe podkreślił znaczenie związków amerykańsko-japońskich – podawała wcześniej Kyodo.

Do rozmowy doszło kilka dni po podpisaniu przez Trumpa dekretu rozpoczynającego wycofanie się USA z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP).

To pierwsza z kilku zaplanowanych na sobotę rozmów amerykańskiego prezydenta ze światowymi przywódcami, w tym z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. (PAP)

Categories: Ameryka
Tags: Japonia, trump

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*