Trump przedłuża o rok sankcje nałożone na Koreę Północną

Trump przedłuża o rok sankcje nałożone na Koreę Północną

Prezydent USA Donald Trump przedłużył w piątek o rok sankcje nałożone na Pjongjang, ponieważ „działania i polityka rządu Korei Północnej nadal stanowią niezwykłe i nadzwyczajne zagrożenie dla bezpieczeństwa” USA – poinformował Biały Dom.

Działania Pjongjangu stanowią też zagrożenie dla „polityki zagranicznej i gospodarki Stanów Zjednoczonych” – głosi komunikat Białego Domu.

„Z tego względu sankcje muszą pozostać w mocy po 26 czerwca”, a zatem prezydent przedłuża je o kolejny rok – czytamy w oświadczeniu.

Dzień wcześniej podczas posiedzenia swego gabinetu, Trump oznajmił, że w Korei Północnej rozpoczął się już proces „totalnej denuklearyzacji”.

Szef Pentagonu Jim Mattis, pytany w środę o to, co Korea Północna zrobiła w ramach denuklearyzacji od szczytu w Singapurze, powiedział dziennikarzom: „Nic o tym nie wiem. Oczywiście, jest to dopiero początek procesu. Szczegółowe negocjacje jeszcze się nie rozpoczęły. Nie oczekiwałbym tego na razie”.

Po historycznym szczycie w Singapurze Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un podpisali wspólne oświadczenie. Kim zobowiązał się w nim do starań o „całkowitą denuklearyzację” Półwyspu Koreańskiego, a Trump – do udzielenia Pjongjangowi gwarancji bezpieczeństwa. W dokumencie nie sprecyzowano, o jakie gwarancje chodzi, ani nie podano konkretnego harmonogramu likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego.(PAP)

fot.JIM LO SCALZO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

 1. Ezy
  Ezy 23 czerwca, 2018, 11:54

  Czyli wracamy do tego co było, chociaż Trump z entuzjazmem gadał o fantastycznych relacjach z dyktatorem Korei Północnej. Singapur to był kolejny kosztowny pokaz dyplomatycznych „umiejętności” prezydenta.

  Reply this comment
 2. Stefan
  Stefan 24 czerwca, 2018, 10:18

  Ale jak to przeciez Korea miala oddac wszyskie rakiety?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*