Trump proponuje nowe zasady traktowania imigrantów

Donald Trump fot.Andrew Gombert/EPA

Prezydent Donald Trump na spotkaniu z wyborcami w Iowa zaproponował nowe zasady traktowania imigrantów w USA, przewidujące m.in., że imigranci nie będą mogli otrzymywać amerykańskich świadczeń socjalnych przez pierwsze pięć lat pobytu w USA.

Trump powiedział m.in.: „Wierzę, że nadszedł czas na nowe zasady imigracyjne, zgodnie z którymi ci, którzy chcą przybyć do USA, będą musieli być w stanie sami się utrzymać i co najmniej przez pierwsze pięć lat nie powinni korzystać ze świadczeń socjalnych”.

Wypowiedź ta spotkała się z aplauzem zgromadzonych. Prezydent zapowiedział, że odpowiednie przepisy prawne będą przedstawione w najbliższej przyszłości.

Proponowane rozwiązania istniały już w ustawie z 1996 roku, zezwalającej władzom federalnym na deportowanie imigrantów, którzy w ciągu pięciu lat od przybycia do USA stali się zależni od pomocy społecznej. Wiele zapisów tej ustawy wycofano za prezydentury George’a W. Busha i Baracka Obamy, ale propozycja Trumpa oznacza, że więcej kategorii zasiłków federalnych stałoby się niedostępnych dla imigrantów – wskazuje Fox News na swym portalu internetowym.

Podczas spotkania Trump potwierdził, że cały czas planuje budowę muru na granicy z Meksykiem, dodając, że zastanawia się nad zamontowaniem na tym murze paneli słonecznych, tak aby generował on energię elektryczną i sam się utrzymywał.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

Categories: Ameryka, Imigracja

Comments

 1. olo
  olo 22 czerwca, 2017, 20:05

  a podatku tez nie musza placic przez pierwsze 5 lat? Gadanie pod publike i tyle. Prawdziwy odplyw $ w socialu wiemy wszyscy gdzie jest. Ale oni moga glosowac:)

  Reply this comment
 2. Chris
  Chris 22 czerwca, 2017, 21:29

  Przeciez ten facet wprowadza nacjonalistyczne zasady , w takim razie nie powinni palcic przez te 5 lat tax-ow . Dziad wychowal sie w bogatej rodzinie I niema zielonego pojecia o zwyklym zycu .

  Reply this comment
 3. Marcin
  Marcin 22 czerwca, 2017, 21:37

  Brawo Panie Prezydencie ! Brac sie za tych nierobow!

  Reply this comment
 4. koziolek matolek
  koziolek matolek 23 czerwca, 2017, 12:26

  Super. Proponuje jeszcze odebrac paszporty wszystkim dzieciom ktorcy rodzice niemaja zieolenj karty I za pare lat ameryka bedzie lepsza!!!!!
  te wszystkie nieroby I tak nieplaca podatkow bo rozliczaja sie z minimalnej kwoty po to tylko aby dostac wszsytkie zasilki wiec niepier…..ze niepowinni przez 5 lat palcic podatkow bo itak tego nierobia teraz jak powinni!!!!

  Reply this comment
 5. Ezy
  Ezy 26 czerwca, 2017, 19:46

  Ani Trump ani jego słuchacze nie znają obowiązujących przepisów. Generalnie , z wyjątkiem drastycznych przypadków, taka zasada już obowiązuje. Imigrant może się starać o pomoc socjalną dopiero po 5 latach pobytu!

  Reply this comment
 6. Marcin
  Marcin 27 czerwca, 2017, 19:52

  A co ty pleciesz jezeli kobieta przyjedzie tutaj nawet przez zielona granice i zajdzie w ciazy to od 1 dnia ma zapewniona opieke medyczna i dentystyczna przez 9 miesiecy i porod za free! Nie mowiac juz o dziecku ktore az do 19 roku zycia jest pozniej na utrzymaniu podatnikow!

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*