Trump potępia pogróżki pod adresem społeczności żydowskiej

Trump potępia pogróżki pod adresem społeczności żydowskiej

Prezydent USA Donald Trump potępił we wtorek jako „straszne i bolesne” pogróżki pod adresem społeczności żydowskiej w Stanach Zjednoczonych. Ich celem stała się w poniedziałek część ośrodków żydowskich w całym kraju; sprofanowano jeden żydowski cmentarz.

„Antysemickie pogróżki wymierzone w naszą społeczność żydowską i jej ośrodki są straszne i bolesne, a także stanowią smutne przypomnienie, jaką pracę trzeba jeszcze wykonać, by wykorzenić nienawiść, uprzedzenia i zło” – powiedział Trump dziennikarzom w Waszyngtonie, gdzie zwiedził muzeum Afroamerykanów.

11 ośrodków żydowskich w USA zostało w poniedziałek ewakuowanych po otrzymaniu ostrzeżeń przed zamachem bombowym; wszystkie alarmy okazały się fałszywe. FBI wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Ponadto na pochodzącym z XIX wieku cmentarzu w St. Louis w stanie Missouri zniszczono i poprzewracano ok. 170 macew. Sprawców szuka policja.

Reuters odnotowuje, że wtorkowe stanowisko Trumpa odbiega od tonu jego wypowiedzi na temat antysemityzmu w ub. tygodniu, kiedy to na pytania dziennikarzy na ten temat reagował czasem z gniewem, tak jakby przedstawiciele prasy jemu osobiście zarzucali antysemickie poglądy.

Trump bardzo pozytywnie wypowiedział się o narodowym muzeum historii i kultury Afroamerykanów, które zostało zainaugurowane przez prezydenta Baracka Obamę pięć miesięcy temu i opowiada m.in. o dziejach niewolnictwa i walki o prawa obywatelskie czarnoskórych Amerykanów. Powiedział, że stanowi ono „wspaniały hołd” złożony amerykańskim bohaterom. Prezydent poinformował, że wkrótce zwiedzi waszyngtońskie Muzeum Holokaustu. (PAP)

Na zdj. prezydent Donald J. Trump fot.Andrew Harrer/Pool/EPA

Categories: Ameryka
Tags: ataki, trump, żydzi

Comments

  1. Ezy
    Ezy 21 lutego, 2017, 17:48

    No faktycznie Ivanka ma na ojca dobry wpływ. Wczoraj zatweetowała o religijną tolerancję, a dziś Trump zareagował, Zwraca jednak uwagę fakt, że mówił tylko o żydach, zapominając o muzułmanach, którzy również są prześladowani ze wzmożoną siłą od dnia jego zwycięstwa.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*