Trump poparł ustawę wprowadzającą nowe zasady imigracji do USA

fot.Michael Reynolds/EPA

Prezydent USA Donald Trump wyraził w środę poparcie dla senackiej ustawy, która wprowadzi nowe zasady imigracji do USA. Podstawą nowego systemu ma być konieczność posiadania umiejętności: kwalifikacji do pracy oraz znajomości języka angielskiego.

Nowe zasady zakładają zmniejszenie o połowę rocznego limitu przyjmowanych imigrantów do 500 tys. osób oraz priorytetowe traktowanie tylko najbliższych członków rodziny rezydentów USA (dzieci, mąż, żona). Zabraniają one także pobierania zasiłków socjalnych przez nowych imigrantów.

„Oni (imigranci) nie będą mogli przyjechać tu i od razu pobierać zasiłków. Nie będą mogli tak robić” – powiedział Trump.

Podczas spotkania w Białym Domu z republikańskimi senatorami Davidem Perdue i Tomem Cottonem prezydent powiedział, że ustawa imigracyjna znana jako RAISE Act (The Reforming American Immigration for a Strong Economy Act) „jest najważniejszą reformą amerykańskiego systemu imigracyjnego od połowy wieku”.

Cotton powiedział, że obecnie obowiązujące przepisy są „całkowitą porażką”, a tylko 1 na 15 imigrantów przybywa do USA ze względu na swoje kwalifikacje zawodowe.

Proponowane zmiany zakładają przyjmowanie tych imigrantów, którzy są wykształceni oraz znają język angielski, mają ofertę dobrze płatnej pracy w USA bądź wykazują się przedsiębiorczością i inicjatywą.

RAISE ma „zredukować biedę, wpłynąć na wzrost płac oraz zaoszczędzić podatnikom miliardy dolarów” – dodał prezydent.

Wprowadzany system będzie podobny do tych działających od lat w Kanadzie i Australii.

Trump powiedział, że w ciągu ostatnich dekad USA wydawały zielone karty „rekordowej liczbie niewykwalifikowanych imigrantów”, pogarszając sytuację podobnych osób, które są już w USA. „To nie jest fair w stosunku do naszych ludzi, naszych obywateli i naszych pracowników” – dodał.

Ustawa zakończy dotychczasowy system przyznawania zielonych kart na zasadzie loterii, który miał zapewnić „różnorodność”. Administracja rządząca krytykowała go, podważając jego wymiar gospodarczy i humanitarny.

Do 50 tys. rocznie ma być ograniczona liczba decyzji o przyznaniu statusu uchodźcy.
Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. Anonim
  Anonim 2 sierpnia, 2017, 21:12
  • majster
   majster 24 maja, 2018, 22:08

   tak tak Polaczki dobre zmiany bo tu juz jestem ,co cudaku bys zrobil jak bys staral sie o przyjazd tu ….cieleeeee

   Reply this comment
 2. RP
  RP 3 sierpnia, 2017, 12:46

  Wreszcie konkretne i dobre zmiany…

  Reply this comment
 3. zza kałuży
  zza kałuży 3 sierpnia, 2017, 20:27

  Zwolennicy Trumpka z polonijnego, medialnego getta tacy jak Rzepkowski, Śliwa, Zieliński, Kiesz, i cała reszta tej czeredy bo jest ich dużo, dużo więcej, z pewnością dostaliby się do USA na mocy nowych trumpkowych przepisów.
  *
  Czy jest wyrażenie lepiej opisujące tę polonijną medialna małpiarnię od wyrażenia „BEZCZELNA HIPOKRYZJA”?

  Reply this comment
 4. Anonim
  Anonim 4 sierpnia, 2017, 13:44

  Jestem za….

  Reply this comment
 5. aaaaaa
  aaaaaa 5 sierpnia, 2017, 11:58
 6. MakeAmericaPOORagain
  MakeAmericaPOORagain 10 sierpnia, 2017, 12:24

  „Przyznawanie pozwoleń ma opierać się na systemie punktowym oceniającym zdolności kandydata. będzie wzorowane na rozwiązaniach wprowadzonych w Australii i Kanadzie.

  Aby ubiegać się o przyznanie zielonej karty kandydat musi uzbierać co najmniej 30 punktów.

  Idealny imigrant według nowych przepisów powinien m.in.: być między 26. a 30. rokiem życia (10 pkt.), obronić doktorat na jednym z amerykańskich uniwersytetów (13 pkt.), biegle mówić po angielsku (12 pkt.), a także zdobyć medal olimpijski (15 pkt.). Otrzymanie nagrody Nobla lub nagrody o podobnej renomie, gwarantuje 25 punktów.”

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*