Trump ponownie grozi zamknięciem granicy z Meksykiem

Trump ponownie grozi zamknięciem granicy z Meksykiem

Prezydent Donald Trump ponownie zagroził w środę zamknięciem granicy USA z Meksykiem, jeśli amerykański Kongres nie podejmie w trybie natychmiastowym działań mających zatrzymać nielegalną imigrację z krajów Ameryki Środkowej.

„Kongres musi zebrać się i natychmiast wyeliminować luki w przepisach dotyczących Granicy! Jeśli nie będzie działania, Granica albo duże części Granicy zostaną zamknięte. To jest Stan Wyjątkowy” – napisał Trump na Twitterze.

Poprzednio prezydent USA zagroził zamknięciem granicy z Meksykiem lub jej dużej części w miniony piątek. Wtedy napisał na Twitterze, że zrobi to w następnym tygodniu, jeśli władze Meksyku nie zatrzymają natychmiastowo całej nielegalnej imigracji przechodzącej przez ten kraj do USA. W odpowiedzi prezydent Meksyku oświadczył, że jego kraj gotów jest pomóc w regulowaniu ruchu imigrantów z Ameryki Środkowej, ale trzeba się przede wszystkim zmierzyć z przyczynami tego zjawiska.

W zeszłym tygodniu Izba Reprezentantów nie zdołała obalić prezydenckiego weta do rezolucji Kongresu anulującej stan wyjątkowy na południowej granicy Stanów Zjednoczonych. Daje to Trumpowi pełną swobodę w pozyskiwaniu środków na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Trump ogłosił stan wyjątkowy 15 lutego, a wkrótce jego administracja poinformowała, że Biały Dom wyszukał w rządowych funduszach dodatkowe sumy, które pozwoliłyby przeznaczyć na realizację projektu 8 mld dolarów, wliczając w to pieniądze, jakie wyasygnował już Kongres.

Najwięcej migrantów próbujących dostać się do USA pochodzi z Gwatemali, Hondurasu i Salwadoru. To z ich powodu amerykański prezydent zamierza wybudować na granicy z Meksykiem mur, który miałby powstrzymać nielegalną migrację. Budowa tego muru była jedną z głównych obietnic złożonych przez Trumpa w czasie kampanii wyborczej w 2016 r. i podtrzymywanych po objęciu urzędu.(PAP)

fot.Ron Sachs/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka, Imigracja

Comments

 1. Barbara z Florydy
  Barbara z Florydy 3 kwietnia, 2019, 10:14

  chyba nie grozi, a broni naszych granic…….

  Reply this comment
 2. Anonim
  Anonim 3 kwietnia, 2019, 10:17

  no i nie– Trump, tylko Prezydent Trump……

  Reply this comment
 3. navigator
  navigator 4 kwietnia, 2019, 02:03

  Zawsze powtarzam, że USA nie może być zbawcą dla całej Ameryki. Niech ci z południa w końcu przestaną okradać swoich obywateli i ukrócą korupcję.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*