Trump ponownie grozi stanem wyjątkowym

Trump ponownie grozi stanem wyjątkowym

Prezydent USA Donald Trump ponownie zagroził w środę, przed kolejną rundą negocjacji z przedstawicielami Izby Reprezentantów i Senatu, wprowadzeniem stanu wyjątkowego, jeśli Kongres nie wyasygnuje pieniędzy na budowę muru na granicy z Meksykiem – podaje „The Hill”.

Trump powiedział też, że ma „absolutne prawo” do wprowadzenia stanu wyjątkowego i zrobi to, jeśli nie dojdzie do porozumienia z Demokratami w obu izbach Kongresu w sprawie przyznania 5,7 mld dol. na budowę tego muru.

„The Hill” wyjaśnia, że eksperci prawni nie są zgodni co do tego, czy prezydent w takiej sytuacji może wprowadzić stan wyjątkowy.

Nieco później, po spotkaniu z Republikanami z Kongresu Trump powtórzył, że jest gotów „utrzymać zawieszenie rządu, by osiągnąć swe cele”. Podkreślił, że ma „kolosalne poparcie” swej partii w sprawach dotyczących „bezpieczeństwa granicy”.

Prezydent już wcześniej groził wprowadzeniem stanu wyjątkowego, a w piątek powiedział, że może utrzymać częściowe zawieszenie funkcjonowania rządu federalnego (shutdown) „przez miesiące, a nawet lata”. Shutdown jest konsekwencją sporu między Białym Domem a Kongresem o finansowanie muru.

Prezydent ma jeszcze w środę przeprowadzić kolejne rozmowy na ten temat; wezmą w nich udział przewodnicząca demokratycznej większości w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi i szef demokratycznej mniejszości w Senacie Chuck Schumer.

We wtorek, w porze największej oglądalności telewizyjnej Trump straszył Amerykanów przestępczością, której przyczyną jest napływ ludzi przez południową granicę.

„Wszyscy Amerykanie cierpią z powodu nielegalnej migracji. Uchodźcy dopuszczają się morderstw na naszych obywatelach. Zginie jeszcze więcej Amerykanów, jeśli nie zaczniemy działać. Ile jeszcze amerykańskiej krwi musi się przelać, zanim Kongres zrobi to, co powinien zrobić?” – powiedział.

Shutdown trwa od 22 grudnia. Wówczas to Senat nie zdołał zagłosować nad prowizorium budżetowym, gdyż Republikanie nie mieli szans na przeforsowanie ustawy przewidującej środki na budowę muru. (PAP)

fot.JIM LO SCALZO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

 1. Albin
  Albin 9 stycznia, 2019, 20:50

  I znowu powolujecie sie na kogos (The Hill) kto wcale nie mowi tak jak wy piszecie. Prosze zapoznac sie z definicja stanu wojennego. Nie mowicie calej prawdy holdujac swoim „left wing”, typowym dla Chicag, pogladom na rzeczywistosc. Prezydent Trump mowi o „Border Security” i o tym, ze moze pominac Congress i zbudowac sciane na granicy z Meksykiem. Oczywiscie, ze tu mozna dyskutowac czy to jest zgodne z Konstytucja czy nie, ale nie straszcie stanem wyjatkowym.

  Reply this comment
 2. krzych
  krzych 10 stycznia, 2019, 12:07

  Albin najpierw przeczytaj z zrozumieniem art. a pozniej komentuj bo mylisz pojecia.
  Stan wyjatkowy a stan wojenny to nie jest to samo.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*