Trump: Pompeo w ubiegłym tygodniu spotkał się z Kimem

Trump: Pompeo w ubiegłym tygodniu spotkał się z Kimem

Nominowany na sekretarza stanu USA Mike Pompeo spotkał się w ubiegłym tygodniu w Korei Północnej z przywódcą tego państwa Kim Dzong Unem – napisał w środę na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

Według amerykańskiego przywódcy „spotkanie przebiegło gładko i zbudowano dobrą relację”. „Opracowywane są szczegóły szczytu (Trumpa i Kima – PAP). Denuklearyzacja byłaby wielką sprawą dla świata, ale również i dla Korei Północnej!” – dodał Trump.

We wtorek o wizycie Pompeo w Korei Północnej informował dziennik „The Washington Post”. Według gazety ustępujący szef CIA miał udać się z tajną misją do Pjongjangu w okresie Świąt Wielkanocnych.

„Nadzwyczajna i utrzymana w największej tajemnicy wizyta w Korei Północnej zaufanego człowieka Trumpa miała na celu przygotowanie gruntu pod planowane spotkanie prezydenta USA z autorytarnym przywódcą Korei Północnej w sprawie przyszłości północnokoreańskiego programu atomowego” – napisał „WP”.

Informacje o wizycie Pompeo zbiegły się w czasie z wtorkową wypowiedzią Trumpa, że „władze Korei Północnej angażują się coraz bardziej w przygotowanie szczytu z udziałem prezydenta USA i przywódcy KRLD i jest to zaangażowanie na coraz wyższym szczeblu”.

Trump powiedział jednak również podczas wizyty w USA premiera Japonii Shinzo Abego, że ma nadzieję na spotkanie z północnokoreańskim dyktatorem, ale w dalszym ciągu jest możliwe, iż do niego nie dojdzie.

Na początku marca Trump zaakceptował propozycję spotkania z Kimem, która została mu przekazana za pośrednictwem dyplomatów południowokoreańskich. Przywódca Korei Północnej zobowiązał się wówczas, iż do tego czasu powstrzyma się od wszelkich prób z bronią atomową i testów rakietowych.

Odwilż w relacjach nastąpił po wizycie delegacji Korei Północnej na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu w lutym, po kilku miesiącach dużego napięcia związanego z prowadzonymi przez KRLD zbrojeniami atomowymi i balistycznymi. W tym czasie Kim i Trump grozili sobie wzajemnie użyciem siły militarnej. (PAP)

Na zdjęciu: Mike Pompeo
fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*