Trump pogratulował Erdoganowi zwycięstwa w referendum

Tayyip Erdogan fot.Justin Lane/EPA

Tayyip Erdogan fot.Justin Lane/EPA

Prezydent USA Donald Trump zadzwonił do tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, by pogratulować mu zwycięstwa w niedzielnym referendum w sprawie zmiany systemu rządów z parlamentarnego na prezydencki – poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.

Agencja powołała się na źródła w pałacu prezydenta Erdogana.

Wcześniej w poniedziałek Biały Dom potwierdził wydane w tym dniu oświadczenia rzecznika amerykańskiego Departamentu Stanu Marka Tonera, informując, że z komentarzem dotyczącym referendum w Turcji zaczeka na raport obserwatorów międzynarodowych.

„Jest międzynarodowa komisja, która to sprawdza i wyda raport w terminie 10-12 dni. Poczekamy i damy im możliwość wykonania ich pracy” – powiedział na briefingu rzecznik Białego Domu Sean Spicer.

Departament Stanu USA poinformował, że odnotował zaniepokojenie międzynarodowych obserwatorów niedzielnym referendum konstytucyjnym w Turcji. Zasugerował zarazem, iż do czasu wydania ostatecznego raportu OBWE/ODIHR (Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie/ Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka) w tej sprawie wstrzyma się z komentarzem.

Według wspólnej misji OBWE i Rady Europy procedury zastosowane w kampanii i podczas referendum w Turcji nie spełniały międzynarodowych standardów.

Turecka komisja wyborcza przekazała, że w referendum konstytucyjnym 51,4 procentami głosów zwyciężyli zwolennicy prezydenckiego system rządów, który zastąpi dotychczasowy system parlamentarny; było ich o 1,25 mln więcej niż głosujących przeciwko wprowadzaniu zmian. Ostateczne wyniki referendum w Turcji mają być znane w ciągu 10-11 dni. (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

  1. Ezy
    Ezy 17 kwietnia, 2017, 23:45

    Gratuluje, bo sam o takim systemie marzy.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*