Trump podpisał dyrektywę ws. wznowienia lotów na Księżyc

Trump podpisał dyrektywę ws. wznowienia lotów na Księżyc

Prezydent USA Donald Trump podpisał w poniedziałek „Dyrektywę Polityki Kosmicznej 1”, przewidującą wznowienie amerykańskich lotów załogowych na Księżyc i ewentualne podjęcie takich lotów na Marsa.

„Jesteśmy liderem (w kosmonautyce) i zamierzamy liderem pozostać, i zamierzamy być tutaj wielokrotnie silniejsi” – powiedział Trump w trakcie uroczystości, której uczestnikami byli między innymi weterani misji księżycowych Edwin Aldrin i Harrison Schmitt oraz aktualna astronautka Peggy Whitson, posiadaczka wynoszącego 665 dni kobiecego rekordu długości pobytu w kosmosie.

Według prezydenta, przyjęcie dyrektywy to wielki krok w kierunku „ponownego sięgnięcia po dumne przeznaczenie Ameryki w kosmosie”.

„A kosmos ma tak dużo wspólnego z różnymi sferami działalności, w tym także z działalnością wojskową” – zaznaczył Trump nie rozwijając dalej tego tematu.

Ostatnia jak dotąd podróż ludzi na Księżyc – Eugene’a Cernana i Harrisona Schmitta na statku „Apollo 17” – odbyła się w dniach od 7 do 19 grudnia 1972 roku czyli 45 lat temu. (PAP)

fot. EPA/AUDE GUERRUCCI / POOL

Categories: Ameryka

Comments

 1. andy
  andy 11 grudnia, 2017, 20:39

  znowu Stanley kybrick bedzie krecil gdzies w nevadzie ladowanie na ksiezycu

  Reply this comment
 2. Igor
  Igor 12 grudnia, 2017, 12:13

  Ponoć Trump ma lecieć jako pierwszy

  Reply this comment
 3. Ezy
  Ezy 12 grudnia, 2017, 19:51

  Obyś Igor miał rację i niech to będzie podróż w jedną stronę.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*