Trump podpisał dekret ws. zezwoleń celnych dla niektórych krajów

Trump podpisał dekret ws. zezwoleń celnych dla niektórych krajów

Prezydent Donald Trump podpisał dekret zezwalający producentom stali i aluminium z niektórych krajów na przekraczanie kwot wyznaczonych w jego dekrecie z marca i niepłacenie wysokich ceł wprowadzonych przed 6 miesiącami – podało w środę ministerstwo handlu.

Zgodnie z rozporządzeniem takie kraje jak Korea Płd., Brazylia czy Argentyna będą mogły wysyłać do Stanów Zjednoczonych więcej stali i aluminium, a Argentyna – ponad-kwotowe ilości aluminium.

„Firmy z tych krajów mogą ubiegać się o zezwolenie na eksport do USA większej ilości niż założone w marcowym dekrecie kwoty w oparciu o deficyt jakościowy lub ilościowy, którego nie będą w stanie zaspokoić producenci amerykańscy” – wyjaśniono w komunikacie ministerstwa handlu.

„W takim wypadku może być wydana zgodna na przekroczenie limitu bez naliczania jakichkolwiek dodatkowych taryf” – wskazano.

25-procentowe cła na stal eksportowaną do Stanów Zjednoczonych i 10-procentowe cła na aluminium zostały wprowadzone w marcu br. w ramach protekcjonistycznej polityki handlowej prowadzonej przez Biały Dom.

Wyższe taryfy celne na stal i aluminium importowane do Stanów Zjednoczonych pociągnęły za sobą m.in. poważny spadek eksportu amerykańskiej soi i motocykli eksportowanych do Chin i państw Unii Europejskiej i skomplikowały relacje USA z Chinami. Okazały się też niekorzystne dla amerykańskiego rynku. Ceny metali wzrosły w USA o 33 proc. w wypadku stali i o 11 proc. – w wypadku aluminium.

Szereg krajów podjęło rozmowy ws. dwustronnych umów handlowych z USA. Prowadzi je też Komisja Europejska, która reprezentuje kraje członkowskie UE w rozmowach handlowych. Komisja stara się obecnie wypracować porozumienie, które pozwoliłoby zminimalizować koszty nowej Trumpowskiej polityki handlowej. (PAP)

fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka, Gospodarka
Tags: cła, dekret, trump

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*