Trump planuje zakaz sprzedaży smakowych wkładów do e-papierosów

Trump planuje zakaz sprzedaży smakowych wkładów do e-papierosów

Biały Dom planuje wprowadzenie zakazu sprzedaży większości smakowych wkładów do e-papierosów – podaje w czwartek „New York Times”. Pomysł powstał w czasie, gdy setki ludzi zapadają na niezidentyfikowaną chorobę płuc, a „vapuje” coraz więcej młodych.

Amerykański prezydent Donald Trump spotkał się w środę w Biały Domu z urzędnikami odpowiedzialnymi za sprawy zdrowotne. Tematem rozmów były kroki służące ograniczeniu palenia e-papierosów przez nastolatków.

Po spotkaniu ogłoszono, że administracja wprowadzi zakaz sprzedaży smakowych „liquidów” do e-papierosów. Szef resortu zdrowia Alex Azar poinformował, że Agencja Żywności i Leków (FDA) ma w najbliższych tygodniach opracować plan wycofania wkładów smakowych oraz zawierających nikotynę; w sprzedaży mają pozostać za to „liquidy” z aromatem tytoniu. Zakazem objęte mają być również wkłady mentolowe, mimo że producenci nalegają, by nie postrzegać ich jako smakowych.

„NYT” zauważa, że Biały Dom i FDA „mierzą się z rosnącą presją ze strony ustawodawców, przedstawicieli służby zdrowia, rodziców i nauczycieli, którzy coraz głośniej biją na alarm w związku z rosnącą popularnością e-papierosów” wśród młodych.

Obawy te – czytamy w nowojorskiej gazecie – podsyciły najnowsze doniesienia o związanych z „vapowaniem” chorobach układu oddechowego. Obecnie odnotowano już prawie 500 przypadków w ponad 30 stanach; choroby te łączy się również z sześcioma zgonami. Pacjenci, którzy zmarli, cierpieli na choroby płuc lub inne przewlekłe schorzenia. Na nowo „pojawiły się więc apele o całkowity zakaz” sprzedaży e-papierosów i „liquidów” zawierających marihuanę – pisze „NYT”.

W ubiegłym tygodniu smakowe e-papierosy ze sklepów wycofał stan Michigan; podobne zakazy rozważają też m.in. Massachusetts czy Kalifornia. Wcześniej w tym roku zakaz sprzedaży e-papierosów wprowadziło San Francisco – o ich cofnięcie walczy główny producent tych produktów w USA Juul Labs.

Jak podkreślił Azar, aż pięć milionów niepełnoletnich zadeklarowało, że w ostatnim czasie „vapowało”. W ankiecie około 25 proc. uczniów szkół średnich podało, że e-papierosy paliło w ostatnich 30 dniach – w ubiegłym roku odsetek ten wynosił 20 proc.

„NYT” zauważa, że w wielu przypadkach smakowe wkłady zawierają więcej nikotyny niż zwykłe papierosy. „Lekarze mówią, że wydaje się, iż wielu pacjentów cierpiących na ostre choroby płuc używało liquidów zawierających THC czy produktków z pochodnymi konopi” – czytamy. (PAP)

fot.LARRY W SMITH/EPA-EFE/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

  1. Stepfather
    Stepfather 12 września, 2019, 22:56

    W 2017 zginelo w USA prawie 40tys ludzi od broni zakupionej legalnie i nie ma z tym problemu a od vapowania 6 i Jest z tym duzy proble Za malo kasy producenci e papierosow dali na kampanie wyborcza prezydenta Jak wplaca pare milonow to dostana wiecej czasu na dostosowanie sie Tak bylo z firma ktora sprzedawala fajerwetki Trump oglosil 30% cla na import z China Wiec firma wplacila 800tys na komitet wyborczy i zasponsorowala sztuczne ognie na 4 lipca w bialym domu Nastepnego dnia dostali permit na import bez cla

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*