Trump ostrzega republikanów na Twitterze ws. reformy Obamacare

Trump ostrzega republikanów na Twitterze ws. reformy Obamacare

Prezydent elekt Donald Trump ostrzegł 4 stycznia na Twitterze republikańskich kongresmenów, by byli ostrożni w działaniach zmierzających do odwołania reformy ubezpieczeń zdrowotnych zwanej Obamacare i przeprowadzać to tak, aby pogrążyć demokratów.

Trump napisał też na Twitterze, żeby republikanie „uważali na to, by demokraci byli powiązani z klęską nieudanej (reformy) Obamacare” i aby pogrążyć „clownów Schumera”, czyli demokratycznych senatorów. Senator Chuck Schumer to lider demokratów w Senacie USA.

Trump obiecał podczas kampanii wyborczej, że odwoła Obamacare, ale w swym pierwszym wywiadzie prasowym po wyborach prezydent powiedział w rozmowie z „Wall Street Journal”, że nie chce odwołania całej ustawy o reformie.

Odwołać w całości Ustawę o Dostępnej Ochronie Zdrowia (ang. skrót: ACA), która reguluje zasady reformy, może tylko Kongres, gdzie republikanie mają większość w obu izbach, ale w Senacie niewystarczającą do przerwania blokady głosowań przez przeciąganie debaty (tzw. filibuster), do czego potrzeba minimum 60 głosów (na 100). Przewiduje się, że demokraci będą blokować próby odwołania Obamacare.

Odwołanie reformy odebrałoby polisy ok. 20 milionom ludzi, powiększając armię nieubezpieczonych do ok. 50 mln. (PAP)

Na zdj. Donald Trump, fot.Albin Lohr-Jones/PoolEPA

Categories: Ameryka, Na bieżąco, Polityka

Comments

  1. Adam
    Adam 4 stycznia, 2017, 17:23

    Donald jest za a nawet przeciw

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*