Trump: osoby transpłciowe nie będą mogły służyć w wojsku

Trump: osoby transpłciowe nie będą mogły służyć w wojsku

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w środę na Twitterze, że osoby transpłciowe nie będą mogły służyć w armii Stanów Zjednoczonych „w jakimkolwiek charakterze”. Dodał, że decyzja została podjęta po konsultacji z generalicją oraz ekspertami wojskowymi.

„Po konsultacji z moimi generałami oraz ekspertami wojskowymi proszę o przyjęcie do wiadomości, że rząd USA nie będzie akceptował ani pozwalał osobom transpłciowym na służbę w armii USA w jakimkolwiek charakterze. Nasze wojsko musi być skoncentrowane na zdecydowanym i przytłaczającym zwycięstwie i nie może być obciążane ogromnymi kosztami medycznymi oraz przerwami w służbie, które spowodowałyby osoby decydujące się na te zmiany” – napisał prezydent.

W zeszłym roku ówczesny minister obrony Ash Carter ogłosił, że osoby transpłciowe, które znajdują się już w wojsku, nie muszą dłużej tego ukrywać, oraz nakazał swoim podwładnym opracowanie przepisów, które pozwolą na rekrutację osób transpłciowych od 1 lipca br. Obecny minister Jim Mattis 30 czerwca br. ogłosił odroczenie wdrożenia tych regulacji o 6 miesięcy.

„Nasza decyzja o opóźnieniu przepisów pozwalających na służbę w wojsku osobom transpłciowym spowodowana jest głównie niezgodnością nauki co do tego, jak opieka medyczna i terapia hormonalna dla osób transpłciowych pomoże rozwiązać ich problemy zdrowotne związane z dysforią płciową” – argumentował generał Paul Selva.

Zgodnie z zeszłorocznym raportem ośrodka non profit Rand Corporation około 2 540 osób transpłciowych aktywnie służy w amerykańskim wojsku, a 1 510 znajduje się w rezerwie. Według raportu, rocznie pomiędzy 29 a 129 aktywnych wojskowych będzie decydowało się na opiekę zdrowotną związaną ze zmianą płci, która może zakłócić ich zdolność do uczestniczenia w misjach i wykonywania swojej pracy.

Przed podjęciem decyzji o opóźnieniu wprowadzenia przepisów Mattis otrzymał list od ponad tuzina demokratów z apelem o kontynuowanie polityki swojego poprzednika.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. Chris
  Chris 26 lipca, 2017, 14:30

  I jak najbardziej sie z tym zgadzam cos takiego w zadnej Army nie powinno byc tolerowane a zwlaszcza tutaj w USA . Wojsko to nie „buredl” ani „parada rownosci” jako byly wojskowy wogole jestem przeciwko temu zeby nawet osoby „homo…” tez nie przyjmowac w „szeregi wojska” tak jak bylo kiedys .

  Reply this comment
  • zza kałuży
   zza kałuży 26 lipca, 2017, 20:00

   „nie przyjmowac w „szeregi wojska” tak jak bylo kiedys .”
   *
   Dziwne, że jako były wojskowy masz takie braki w wykształceniu. Nie słyszałeś o Świętym Zastępie będącym elitarnym oddziałem wojsk tebańskich? Nie słyszałeś, jak dzielnie walczyli w bitwie pod Cheroneą, gdzie pokonał ich dopiero atak późniejszego geniusza wojskowego, czyli Aleksandra Macedońskiego? Nie poddali się tylko walczyli do śmierci, wierni swojej zasadzie, że żołnierz tego ddziału nigdy nie ucieka z pola bitwy?
   Nie słyszałeś o ich decydującej roli w zwycięstwie pod Leuktrami, gdzie pokonali świetnych wtedy Spartan?
   *
   Tak, tak, te „homosie” albo „pedały” kiedyś były uważane za groźniejsze oddziały od Spartan i niegdy nie uciekły.
   *
   No cóż, wypada nam skonstatować, że dzisiejszy „były wojskowy” @Chris mało książek w życiu czytał za to dużo gada. Banialuki.

   Reply this comment
 2. Chris
  Chris 27 lipca, 2017, 14:49

  Ty ZZA KALUZY najpierw trzeba byc w wojsku miec choc troche „zielonego” pojecia o dzisiejszych realiach a nie piepszyc „piate przez dziesiate” o jakis tam historycznych „rycerzach czy wojownikach” . Nikt NORMALNY w tej sprawie glosu niezabiera a zwlaszcza ci ktorzy byli w wojsku I na misjach w Somalii , Iraku I Afganistanie a TY I juz to zauwazylem poprzednio Palancie niemasz o niczym zielonego pojecia ,na niczym sie nieznasz wiec wracaj z tam z kad jestes zza KALUZY ale napewno z gnojowki .

  Reply this comment
 3. Chris
  Chris 27 lipca, 2017, 14:58

  Kim I kto ty wogole jestes zza kaluzy a raczej zza gnojowki . Zeby cokolwiek powiedziec o Army trzeba najpierw w niej sluzyc bedac na misjach w Somalii, Afganistanie I Iraku a ty palancie przypisujesz mi jakies historie rycerzy czy wojownikow , na jakim swiecie ty cywilna wszo zyjesz . Zanim o czym kolwiek I cokolwiek „wybelkoczesz” zastanow sie oile wogole masz mozg w co watpie .

  Reply this comment
 4. zza kałuży
  zza kałuży 27 lipca, 2017, 19:47

  O „misjach” w Somalii, Iraku czy Afganistanie piszą tylko propagandyści czyli dziennikarze oraz politycy.
  Teraz okazało się,że i najemnicy wstydzą się swojego mordowania za pieniądze i też używają nowomowy.
  *
  Nie wstydź się, nazywaj rzeczy po imieniu.
  Pojechałeś mordować za forsę i prawdopodobnie za jakieś stypedndium. Mam nadzieję, że sumienie nie pozwoli ci mieć spokojnej minuty do końca życia, w dzień i w nocy.
  Tutaj zgrywasz chojraka ale swojego sumienia nie oszukasz. Niech ci się przyśnią twoje zbrodnie – każdej nocy.

  Reply this comment
 5. Anonim
  Anonim 27 lipca, 2017, 21:10

  Ciekawe z kim Trump konsultował tę decyzję. Generałowie nic o tym nie wiedzieli.

  Reply this comment
 6. Ezy
  Ezy 27 lipca, 2017, 21:14

  Ciekawe z kim Trump się konsultował. Generałowie nic o tym nie wiedzą.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*