Trump opuścił Singapur po spotkaniu z Kimem

Trump opuścił Singapur po spotkaniu z Kimem

Prezydent USA Donald Trump wyleciał z Singapuru we wtorek wieczorem czasu lokalnego, po historycznym spotkaniu z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem – podała agencja AFP.

Prezydencki Air Force One wystartował z państwa-miasta tuż przed godz. 18.30 czasu lokalnego (godz. 12.30 w Polsce). Przed wylotem Trump uczestniczył w długiej konferencji prasowej, podczas której wychwalał jakość swoich stosunków z Kimem.

Wcześniej planowano, że amerykański prezydent opuści Singapur w środę rano, jednak w poniedziałek poinformowano, że rozmowy przedstawicieli USA i Korei Północnej posuwają się naprzód „szybciej niż oczekiwano”.

Po historycznym szczycie przywódcy USA i Korei Północnej podpisali wspólne oświadczenie, w którym Kim Dzong Un zobowiązał się do starań o „całkowitą denuklearyzację” Półwyspu Koreańskiego, a Trump – udzielenia KRLD gwarancji bezpieczeństwa. W treści oświadczenia nie sprecyzowano jednak, o jakie konkretnie gwarancje chodzi, ani nie podano konkretnego harmonogramu likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego. Trump nazwał dokument „bardzo ważnym” i „wszechstronnym”, z kolei Kim zapowiedział, że „świat zobaczy poważną zmianę”. (PAP)

fot.SINGAPORE MINISTRY OF COMMUNICATIONS AND INFORMATION HANDOUT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

fot.MAST IRHAM/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*