Trump ogłosił stan wyjątkowy, by bez zgody Kongresu zbudować mur na granicy

Trump ogłosił stan wyjątkowy, by bez zgody Kongresu zbudować mur na granicy

Prezydent USA Donald Trump powiedział w piątek, że ogłosił stan wyjątkowy. W wyniku tej akcji prezydent może bez zgody Kongresu zdobyć fundusze na mur na granicy z Meksykiem. Wcześnie prezydent ostrzegał, że wykorzysta przywileje władzy wykonawczej, by obejść decyzje Kongresu i pozyskać więcej publicznych pieniędzy na ten projekt.

Prezydent powiedział dziennikarzom: „wszyscy wiedzą, że mury są skuteczne”, i wyjaśnił, że postawienie takiego ogrodzenia jest konieczne ze względu na „inwazję” imigrantów. A ponieważ Demokraci zapowiedzieli, że nie zaaprobują stanu wyjątkowego, Trump zapewnił, że jest przekonany, iż wygra z nimi w sądzie.

Trump już w czwartek w rozmowie z liderem republikańskiej większości w Senacie Mitchem McConnellem groził wprowadzeniem stanu wyjątkowego; wkrótce potem rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders wydała komunikat, w którym potwierdziła, że prezydent ma taki zamiar.

Pełniący obowiązki szefa kancelarii Trumpa Mick Mulvaney powiedział w piątek dziennikarzom, że Biały Dom wyszukał w rządowych funduszach, które można by przeznaczyć na budowę muru granicznego, dodatkowe sumy. Wyjaśnił, że prezydent chce między innymi sięgnąć po środki resortów finansów i obrony. W sumie, wraz z 1,37 mld dol., jakie Kongres wyasygnował na zabezpieczenie granicy, prezydent chce zebrać na ten projekt około 8 mld dol.

Demokraci zapowiedzieli, że jeśli Trump wprowadzi stan wyjątkowy, to podejmą kroki prawne, by wykazać, że sfinansowanie muru bez zgody Kongresu jest niezgodne z konstytucją.

Lider demokratów w Senacie Chuck Schumer oświadczył, że wprowadzenie stanu wyjątkowego byłoby „aktem bezprawia”, a przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi podkreśliła, że taka decyzja prezydenta byłaby „niebezpiecznym precedensem”.

Trump jest niezadowolony z kompromisu finansowego osiągniętego między republikanami i demokratami w Kongresie, dzięki któremu w czwartek wieczorem Kongres przyjął ustawę o finansowaniu resortu bezpieczeństwa narodowego i innych agencji federalnych do końca roku finansowego, czyli 30 września.

W ustawie przeznaczono na budowę umocnień na granicy z Meksykiem 1,37 mld dolarów zamiast 5,7 mld, których domagał się prezydent. Kompromis pozwolił uniknąć kolejnego shutdownu, ponieważ tymczasowe porozumienie w tej sprawie upływa w piątek w nocy.

Odrzucenie przez Kongres w grudniu żądania Trumpa w tej sprawie spowodowało bezprecedensowo długie, bo trwające aż 35 dni zawieszenie funkcjonowania około 1/4 agend rządu federalnego.

Budowa muru na granicy z Meksykiem i walka z imigracją były sztandarowymi obietnicami wyborczymi Trumpa. (PAP. inf. wł.)

fot.ERIK S LESSER/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

 1. Anco beell
  Anco beell 15 lutego, 2019, 17:17

  Budowa muru ma sens na przyszlosc migracji ludzi.Mamy 2019 rok do k. nędzy czlowiek pracuje ,placi podatki utrzymuje bamboleo i co .Oto jest pytanie co dalej co robić?

  Reply this comment
 2. arkady
  arkady 15 lutego, 2019, 20:04

  Imigranci są w Ameryce potrzebni żeby finansować wpadające social security. Inaczej cały system upadnie w 2034 roku. A tramp dlatego tak nienawidzi imigrantów bo boi się o przyszłość partii republikańskiej. Wiadomo że większość przyjeżdżających a tutaj nie będzie głosować na republikanów którzy są im nieprzychylni.

  Reply this comment
 3. Christopher
  Christopher 16 lutego, 2019, 20:53

  Arkady bez wgledu na to co sie pisze o jego polityce nazwiska pisze sie poprawnie Prezydent nazywa sie TRUMP a nie Tramp .

  Reply this comment
 4. Stefan
  Stefan 17 lutego, 2019, 09:52

  Chcialbym tu przytoczyc kilka faktow Obama wybudowal 650 mil muru w pierwszym roku deportowal 420 tys ludzi sredni czas oczekiwania na proces deportacyjny 18 miesiecy Trump wybudowal 0 mil muru w pierwszym roku deportowal 180 tys ludzi a sredni czas oczekiwania na proces deportacyjny to 6 lat Nalezy dodac ze 90% ludzi zlapanych przez Obama mialo rekord kryminalny za Trumpa tylko 40%

  Reply this comment
  • dosmucacz
   dosmucacz 18 lutego, 2019, 19:39

   Podaj niezależne źródło tych twoich „faktów”. Informacje antyamerykańskich mediów nie są wiarygodne.

   Reply this comment
   • krzych
    krzych 20 lutego, 2019, 11:47

    Na jednej z imprez polonijnych Rzepkowski wypil o jeden kieliszek za duzo i sie wygadal.
    To chyba jest najbardziej wiarygodne zrodlo informacji dla ciebie dosmucacz?

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*