Trump odwołał prokurator generalną Sally Yates

Trump odwołał prokurator generalną Sally Yates

Prezydent Donald Trump odwołał p.o. ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Sally Yates – poinformował 30 stycznia Biały Dom. Yates została odwołana po tym, jak skrytykowała antyimigrancki dekret Trumpa. Na p.o. prokuratora generalnego USA został mianowany Danda Boente.

Boente był dotychczas prokuratorem federalnym na rejon Wschodniej Wirginii.

Biały Dom zarzucił Yates, że „zdradziła Departament Sprawiedliwości”, odmawiając realizacji prawa, które służy zapewnieniu bezpieczeństwa Amerykanom.

Yates oświadczyła, że nie jest przekonana co do zgodności z prawem dekretu Donalda Trumpa. Poinformowała, że prawnicy Departamentu Sprawiedliwości nie będą bronić w sądach prezydenckiego rozporządzenia zakazującego wjazdu do USA obywatelom siedmiu państw muzułmańskich.

Sally Yates została mianowana na stanowisko zastępcy prokuratora generalnego w 2015 roku przez ówczesnego prezydenta Baracka Obamę. Po objęciu urzędu Donald Trump zwrócił się do niej o kierowanie Departamentem Sprawiedliwości do czasu zatwierdzenia przez Senat na stanowisko ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Jeffa Sessionsa. (PAP)

Na zdj. Donald Trump, fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Categories: Ameryka, Na bieżąco

Comments

 1. Git
  Git 30 stycznia, 2017, 22:49

  Trump wlasnie oglosil ze ci ktorzy maja zielone karty i korzystaja z food stamps beda deportowani nie zartuje

  Reply this comment
 2. diwron
  diwron 31 stycznia, 2017, 11:08

  I gdzie to jest jakaś sensacja? Na początku Trump poprosił p.Yates o pełnienie obowiązków prog.gen., okazała się nielojalna, więc ją zwolnił. Niektóre kretyno-debilne amerykańskie media piszą nawet o masakrze w Departamencie Sprawiedliwości. Lewacka głupota i ciemnota są jednak nieskończone.

  Reply this comment
 3. Ezy
  Ezy 31 stycznia, 2017, 14:08

  Twoja diwron głupota przekracza już wszystkie możliwe skale. Yates postąpiła zgodnie z sumieniem , konstytucją i tym, na co przysięgała obejmując to stanowisko. Postąpiła zresztą zgodnie z radą, jakiej udzielił jej wówczas obecny nominat na prokuratora generalnego sen. Sessions. Ponieważ ma takie samo zdanie jak Yates, to sądzę, że według ciebie Senat powinien odrzucić jego nominację. Ciemnota nielewaków faktycznie jest nieskończona.

  Reply this comment
 4. Ezy
  Ezy 31 stycznia, 2017, 14:23

  diwron, w 2015 roku obecny wiceprezydent Mike Pence publicznie wyraził opinię „Calls to ban Muslims from entering the US are offensive and unconstitutional”. Teraz oczywiście milczy. Może w obawie, że go Trump też wykopie i oskarży o zdradę jak to zrobił w przypadku Yates.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*