Trump odbył „historyczne spotkanie” z prezydentem Uzbekistanu

Trump odbył „historyczne spotkanie” z prezydentem Uzbekistanu

Prezydent Donald Trump przyjął w Białym Domu w środę prezydenta Uzbekistanu Szawkata Mirzijojewa. Jednym z głównych tematów rozmów, w których uczestniczył także sekretarz stanu Mike Pompeo, było zacieśnienie współpracy amerykańsko-uzbeckiej.

Mirzijojew, nazywany „uzbeckim Gorbaczowem” ze względu na to, że po objęciu władzy wprowadził ostrożne reformy, nazwał rozmowy z Trumpem „historycznymi” i zapowiedział początek “nowego etapu strategicznej współpracy Uzbekistanu ze Stanami Zjednoczonymi”.

Uzbecki przywódca, poinformował, że dzięki zaangażowaniu amerykańskiego prezydenta, Uzbekistan podpisał z czołowymi amerykańskimi firmami, w tym z producentami sprzętu militarnego, kontrakty o wartości 5 mld dolarów. Podczas wizyty zostały także podpisane w Departamencie Stanu dwa porozumienia o współpracy naukowej pomiędzy uczelniami Uzbekistanu i USA.

Wysoka ranga spotkań Szawkata Mirzijojewa w amerykańskiej stolicy jest dowodem wagi jaką Stany Zjednoczone przywiązują do zacieśnienia związków ze strategicznie położonym Uzbekistanem.

Uzbekistan graniczy z Afganistanem i posiada znaczące bogactwa naturalne w tym złoża miedzi, uranu i gazu ziemnego. Z tych samych powodów o wpływy w Uzbekistanie rywalizują ze Stanami Zjednoczonymi Chiny i Rosja.

Zdaniem amerykańskich ekspertów Uzbekistan może stanowić regionalną przeciwwagę dla Pakistanu, z którym stosunki Waszyngtonu poważnie się pogorszyły w ostatnich latach.

Z tych samych powodów wzrosło znaczenie wiodącej przez Uzbekistan tzw. Północnej Sieci Zaopatrzenia dla dowodzonych przez Stany Zjednoczone wojsk NATO w Afganistanie. Wykorzystanie tej sieci i zgoda Uzbekistanu na loty amerykańskich samolotów transportowych w uzbeckiej przestrzeni powietrznej poważnie zmniejszają koszty i czas transportu wojsk i sprzętu militarnego do Afganistanu.

Uzbekistan odgrywa także ważną rolę w próbach pokojowego zakończenia konfliktu w Afganistanie. W marcu b.r. z inicjatywy prezydenta Mirzijojewa w stolicy Uzbekistanu, Taszkiencie, odbyła się konferencja pokojowa państw regionu z udziałem amerykańskiej delegacji. Taszkient jest także najczęściej wymienianym miejscem ewentualnego spotkania przedstawicieli rządu w Kabulu z przywódcami talibów.

Po objęciu przez Szewtowa Mirzijojewa w grudniu 2016 urzędu prezydenta, sytuacja w dziedzinie praw człowieka w Uzbekistanie nie uległa jednak znaczącej poprawie.

Zaledwie w ub. tygodniu, na pięć dni przed spotkaniem Mirzijojewa z Trumpem, rząd Uzbekistanu wydał zakaz stosowania pracy przymusowej.

Także ubiegłym tygodniu władze w Taszkiencie wydały zgodę na akredytację dziennikarzy amerykańskiej rozgłośni „Głos Ameryki” i zwolniły z więzienia kilku działaczy opozycyjnych.

Przedstawiciele kilkunastu organizacji praw człowieka, w tym Stowarzyszenia Na Rzecz Praw Człowieka w Azji Środkowej i Amnesty International, w liście otwartym zaapelowali do amerykańskiego prezydenta, aby podczas spotkania z Mirzijojewem zwrócił uwagę na konieczność poprawy sytuacji w Uzbekistanie w dziedzinie przestrzegania elementarnych praw człowieka.

Jednak te apele – jak poinformował w czwartek dziennik “The New York Times” – nie odniosły spodziewanego rezultatu bowiem Trump nie poruszył tego tematu podczas rozmów z Mirzijojewem.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

Na zdjęciu: Prezydent Donald Trump przyjął w Białym Domu prezydenta Uzbekistanu Szawkata Mirzijojewa
fot.Olivier Douliery/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

 1. Normals
  Normals 17 maja, 2018, 14:27

  Jesli ktos ma watpliwosci odnosnie stosunku Bialego Domu do Dudy i dojnej zmiany to chyba ta wiadomosc jest bardzo jasnym komunikatem. Prezydent USA ma czas na spotkanie z prezydentem Uzbekistanu ale z Duda sie nie spotka. Do tego doprowadzila dojna zmiana, ze glowa panstwa jest persona non grata w Bialym Domu u naszego jedynego sojusznika…..

  Reply this comment
 2. yaroon
  yaroon 17 maja, 2018, 14:53

  Przesadzasz Normals. Usadowienie się yankesów w Uzbekistanie -to dopiero gratka dla okrążenia Rosji, a w Polsce już są i jak mawiał Radek Sikorski minister PO w rządzie Tuska…”laskę amerykanom już zrobiliśmy”

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 18 maja, 2018, 15:34

   Yaroon, czyli uwazasz ze fakt ze z Duda nie chce sie spotkac absolutnie nikt z Bialego Domu czy chocby jakis znaczacy polityk ktorejs z partii to nic nie znaczacy drobiazg i jest tak jak mowi PIS, ze stosunki polsko-amerykanskie maja sie dobrze jak nigdy dotad? Blagam cie, nie mozesz byc az tak krotkowzroczny.

   Reply this comment
 3. Yaroon
  Yaroon 19 maja, 2018, 02:07

  Duda nic nie znaczy i Polska mało znaczy, a będą c w sojuszu z USA jest tylko pionkiem w grze z Rosja. Nic nie znaczy także Rumunia, Węgry nawet Hiszpania. O czym z Polską rozmawiać, nawet gdyby Duda był jednocześnie premierem, a prezes „kopnął w kalendarz” ?

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 19 maja, 2018, 17:14

   Gdyby USA nie bylo zainteresowane losami praworzadnosci i poszanowania konstytucji w Polsce to Duda zostalby zaproszony do Białego Domu, chocby tylko po to zeby poklepac sie z Trumpem po plecach i zapozowac do wspolnego zdjecia. Jesli tak sie nie dzieje a z Adrianem nie chce sie spotkac absolutnie nikt to chyba jest wyrazny sygnal ze cos sie Ameykanom bardzo nie podoba w tym co dojna zmiana robi z Polska….

   Reply this comment
 4. Yaroon
  Yaroon 19 maja, 2018, 02:15

  Poza tym w USA widać, że nie zbliżają się wybory i politycy nie muszą zabiegać o głosy Polonii.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*