Trump obiecuje walkę z wszelkimi formami antysemityzmu

Trump obiecuje walkę z wszelkimi formami antysemityzmu

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump potępił we wtorek wszelkie formy antysemityzmu. „Wszyscy, którzy zaprzeczają, że Holokaust miał miejsce, są wspólnikami tego potwornego zła” – powiedział.
Trump był głównym mówcą na obchodach Narodowego Dnia Pamięci Holokaustu zorganizowanych w sali pod rotundą Kongresu USA przez Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie.
Wśród zgromadzonych pod rotundą Kongresu znajdowały się osoby, które przeżyły nazistowskie obozy koncentracyjne.
Trump w swym wystąpieniu przestrzegł, że antysemityzm nadal istnieje we współczesnym świecie. Wśród przejawów tego „okropnego zła” wymienił antysemickie wybryki na terenie amerykańskich uczelni, pogróżki wobec żydowskich obywateli oraz terrorystyczne ataki tych, którzy „grożą całkowitym zniszczeniem państwa Izrael”. Ta ostatnie zostało odczytane jako wyraźnie odniesienie do Iranu.
Trump, którego córka Ivanka po ślubie z Jaredem Kushnerem, obecnie jednym z najbliższych doradców prezydenta, przeszła na judaizm i wychowuje swoje dzieci, wnuki prezydenta, w religii żydowskiej, podczas kampanii wyborczej i w pierwszych tygodniach sprawowania urzędu był obwiniany przez lewicę o przyczynienia do wzrostu liczby incydentów antysemickich.
Rzecznik Białego Domu Sean Spicer wykazał się kompromitującym brakiem znajomości historii, kiedy podczas konferencji prasowej 11 kwietnia stwierdził że „Hitler nie stosował broni chemicznej” i nazwał obozy koncentracyjne „ośrodkami Holokaustu”. Zdaniem mediów, wtorkowe wystąpienie Trumpa podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Holokaustu było skuteczną próbą naprawienie tych błędów i wpadek.
Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

Na zdj.: Donald Trump fot.Justin lane/EPA

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*