Trump o decyzji Sądu Najwyższego: wygrywa bezpieczeństwo kraju

Trump o decyzji Sądu Najwyższego: wygrywa bezpieczeństwo kraju

Prezydent Donald Trump skomentował w poniedziałek decyzję Sądu Najwyższy USA, który tymczasowo zezwolił na wprowadzenie w życie dekretu imigracyjnego i napisał w oświadczeniu, że jest to „oczywiste zwycięstwo dla naszego narodowego bezpieczeństwa”.

Prezydent dodał: „dzisiejsza decyzja pozwoli mi wykorzystać najważniejszy instrument ochrony naszego kraju”.

Prokurator generalny i zarazem minister sprawiedliwości Jeff Sessions uznał, że decyzja sądu to „ważny krok” ku odbudowie rozdziału władzy sądowniczej od wykonawczej.

Resort sprawiedliwości wydał komunikat, w którym zapewnia, że „wprowadzenie w życie rozporządzenia wykonawczego (dekretu) będzie zrealizowane profesjonalnie oraz z jasnym i wystarczająco wczesnym ostrzeżeniem dla opinii publicznej, zwłaszcza dla osób podróżujących, których może to dotyczyć”.

Ministerstwo bezpieczeństwa narodowego napisało w oświadczeniu, że udostępni więcej informacji dotyczących wdrożenia dekretu po konsultacjach z Departamentem Stanu i resortem sprawiedliwości.

Wcześniej w poniedziałek Sąd Najwyższy USA tymczasowo zezwolił na wprowadzenie w życie dekretu imigracyjnego Trumpa, który zabrania wjazdu do USA osobom z sześciu krajów muzułmańskich. Sąd rozpatrzy sprawę w pełnym składzie w październiku.

Sąd Najwyższy anulował wyroki sądów niższych instancji, które zablokowały parokrotnie dwie wersje dekretu Trumpa, uznając, że przekroczył swe uprawnienia, a jego rozporządzenie było niezgodne z konstytucją i prawem imigracyjnym, które zabraniają dyskryminacji ze względu na wyznanie.

Dekret imigracyjny Trumpa 6 marca wprowadza 90-dniowy zakaz wstępu do Stanów Zjednoczonych osób z sześciu krajów: Libii, Iranu, Somalii, Sudanu, Syrii oraz Jemenu oraz 120-dniowy zakaz wstępu wszystkich uchodźców w celu opracowania lepszych procedur sprawdzających podróżnych. Jest to zmodyfikowana i łagodniejsza wersja poprzedniego dekretu, który zabraniał wjazdu do USA obywatelom siedmiu państw. (PAP)

Na zdj.: Donald Trump fot. Michael Rynolds/EPA

Categories: Ameryka

Comments

 1. Jacek
  Jacek 26 czerwca, 2017, 17:13

  Yes Yes Yes…..!!!!!

  Reply this comment
 2. Ezy
  Ezy 26 czerwca, 2017, 19:26

  Generalnie zakaz dotyczy wyłącznie turystów z wyżej wymienionych krajów. W dalszym ciągu bez przeszkód mogą przyjeżdżać członkowie rodzin osób tu zamieszkałych na stałe, kontraktowi pracownicy i studenci. Pozostaje pytanie, od kiedy do USA w celach turystycznych przyjeżdżają Somalijczycy czy Etiopczycy?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*