Trump nominował gen. Austina Millera na szefa sił USA w Afganistanie

Trump nominował gen. Austina Millera na szefa sił USA w Afganistanie

D. Trump nominował gen. Austina „Scotta” Millera na głównodowodzącego siłami USA w Afganistanie – poinformował Pentagon we wtorek. Obecnie gen. Austin Miller jest szefem tajnego Połączonego Dowództwa Specjalnych Operacji z siedzibą w bazie w Forcie Bragg w Karolinie Płn.

W przypadku zatwierdzenia nominacji 57-letniego obecnie gen. Austina S. Millera na stanowisko dowódcy sił NATO w Afganistanie przez Senat, będzie on dziewiątym głównodowodzącym siłami amerykańskimi w Afganistanie podczas 17-letniego zaangażowania wojsk amerykańskich w tym kraju.

Generał Austin Scott Miller, odznaczony za męstwo uczestnik wojen z Afganistanie i w Iraku oraz operacji w Somalii i w Bośni, jako dowódca liczących obecnie ok. 14 tys. wojsk amerykańskich w Afganistanie, zastąpi gen. Johna W. Nicholsona, który dowodził tymi siłami od 2016 r.

Gen. Miller będzie jednocześnie dowódcą misji wojsk NATO w Afganistanie prowadzonej pod kryptonimem „Operacja Resolute Support”.

Celem „Operacji Resolute Support”, która rozpoczęła się 1 stycznia 2015 r., po zakończeniu w 2014 r. operacji stabilizacyjnej ISAF, jest przygotowanie kadr do kierowania afgańskimi siłami bezpieczeństwa i instytucjami podległymi afgańskim ministerstwom Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.

W głównie doradczo – szkoleniowej misji „Resolute Support” bierze udział polski kontyngent wojskowy w liczbie ok. 200 osób.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

fot.Wikipedia

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*