Trump: nie zgadzałem się z Tillersonem w kluczowych kwestiach

Trump: nie zgadzałem się z Tillersonem w kluczowych kwestiach

Prezydent USA Donald Trump wyjaśnił we wtorek, że nie zgadzał się ze zdymisjonowanym sekretarzem stanu Rexem Tillersonem w kluczowych sprawach, takich jak umowa nuklearna z Iranem, a z nominowanym na jego miejsce Mike’iem Pompeo „nadaje na tych samych falach”.

Poinformował, że nie konsultował z Tillersonem swojej decyzji w sprawie zgody na spotkanie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. „Decyzję podjąłem samodzielnie” – oświadczył.

Jak powiedział dziennikarzom w Waszyngtonie, z Tillersonem „dogadywał się nieźle”, ale nie zgadzał w kluczowych sprawach, np. w kwestii porozumienia nuklearnego z Iranem. „Nie myślimy w ten sam sposób” – zaznaczył Trump, który wzywa do renegocjowania międzynarodowej umowy z Teheranem.

„Życzę Rexowi wiele dobrego. Myślę, że będzie teraz bardzo szczęśliwy. (…) Bardzo doceniam jego służbę” – oznajmił.

W ocenie Trumpa nowo mianowany na szefa amerykańskiej dyplomacji dotychczasowy szef CIA Mike Pompeo ma „niesamowitą energię i intelekt”. „Pompeo i ja zawsze nadajemy na tych samych falach” – podkreślił. „Zbliżamy się do gabinetu”, który „chciałbym mieć” – ocenił.

Trump powiedział również, że po południu planuje rozmawiać z brytyjską premier Theresą May na temat ataku z użyciem broni chemicznej na byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala, do którego doszło 4 marca w Salisbury.

„Wydaje mi się, że to Rosja, biorąc pod uwagę dowody, jakie oni (Brytyjczycy) mają” – oznajmił amerykański przywódca. „Tak szybko, jak ustalimy fakty, jeśli zgodzimy się z nimi, potępimy Rosję czy ktokolwiek to był” – zapowiedział.

Premier May powiedziała w poniedziałek w Izbie Gmin, że jej rząd uznał za „wysoce prawdopodobne”, iż za próbą zabójstwa Skripala stała Rosja, i zażądał od Kremla złożenia pilnych wyjaśnień. Również w poniedziałek Tillerson stwierdził, że Biały Dom uważa za uzasadnione podejrzenia Wielkiej Brytanii, że za próbą otrucia Skripala stała Rosja, i zapowiedział, że osoby odpowiedzialne za atak poniosą odpowiedzialność.

Amerykański prezydent poinformował we wtorek na Twitterze o odwołaniu Tillersona ze stanowiska sekretarza stanu i powołaniu na tę funkcję dotychczasowego szefa CIA. Zmiana ta nie była zapowiadana.

Na czele CIA stanie dotychczasowa wicedyrektor agencji Gina Haspel; będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku – wynika z tweeta. Zmiany na obu stanowiskach muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez Senat. (PAP)

Na zdjęciu: Donald Trump
fot.SHAWN THEW/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*