Trump nie wyklucza dwóch odrębnych umów zamiast NAFTA

Trump nie wyklucza dwóch odrębnych umów zamiast NAFTA

Prezydent Donald Trump oświadczył w piątek, że USA mogą zrezygnować z renegocjowanego obecnie z Kanadą i Meksykiem Północnoamerykańskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (NAFTA) na rzecz odrębnych umów z obu tymi państwami.

„Nie miałbym zastrzeżeń wobec NAFTA pod inną nazwą, z zawarciem odrębnej umowy z Kanadą i odrębnej umowy z Meksykiem. Dlatego, że chodzi tu o dwa bardzo różniące się od siebie kraje” – powiedział Trump dziennikarzom.

Jak zaznaczył, dla USA NAFTA była „żałośnie kiepskim” porozumieniem. Kanada i Meksyk „są naszymi sojusznikami, ale wykorzystują nas gospodarczo” – dodał.

Przeciąganiem się negocjacji w sprawie zmodyfikowania obowiązującego od 1994 roku porozumienia Stany Zjednoczone uzasadniły swą czwartkową decyzję o obciążeniu także Kanady i Meksyku karnymi cłami na importowane od nich stal i aluminium.

Oba te państwa zdecydowanie sprzeciwiły się wprowadzeniu ceł i zapowiedziały stosowne kontrposunięcia. (PAP)

fot.Olivier Douliery/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka, Gospodarka

Comments

  1. Christopher
    Christopher 1 czerwca, 2018, 22:01

    Tak tylko kto ta umowe zaproponowal ? , Kanada pierwsza byla temu przeciwna jednak pod presja uwczesnesnego rzadu USA „nic nie mieli do gadania” . Ale faktem jest ze najbardziej zyskal na NAFTA Meksyk . Doslownie w rok po podpisaniu tego porozumienia w Kanadzie w najbardziej uprzemyslowionych prowincjach takich jak Ontario zaczela sie recesja po 2 latach sytuacja wygladala podobnie w wielu Stanach USA . Zaklady I fabryki zostaly przenoszone do Meksyku ludzie migrowali za praca do innych stanow .

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*