Trump: „nie mam nic wspólnego z Rosją”

Donald Trump fot.Michael Reynolds/EPA

Donald Trump fot.Michael Reynolds/EPA

Kandydat Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w USA Donald Trump oświadczył w środę, że „nie ma nic wspólnego z Rosją”. To reakcja na sugestie Demokratów, że Moskwa popiera Trumpa i może usiłować wpłynąć na wynik listopadowych wyborów w USA.

Trump na konferencji prasowej na Florydzie zapewnił również, że nigdy nie spotkał się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. „Nie wiem, kim jest Putin” – oświadczył. Dodał, że o rosyjskim prezydencie wie tylko tyle, iż ten darzy go szacunkiem.

Z kolei sugestie, że to Rosja stała za włamaniem hakerów na serwery Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej (DNC) – co w konsekwencji doprowadziło do ujawnienia treści niektórych e-maili polityków – nazwał „naciąganymi i bardzo zabawnymi”. Jego zdaniem oskarżenia Demokratów wobec Moskwy są próbą odwrócenia uwagi od upublicznionych informacji.

Ponad 19 tys. e-maili opublikowanych przez portal WikiLeaks ujawniło manipulacje w prawyborach Demokratów i zdaniem ekspertów rozgniewało zwolenników rywala Hillary Clinton w prawyborach Berniego Sandersa oraz pogłębiło podziały wśród Demokratów, osłabiając partię i szanse byłej pierwszej damy w wyborczej rywalizacji z Trumpem.

Sama Clinton oświadczyła w środę, że sugestie, iż to Rosja mogła stać za atakiem, wywołują jej zaniepokojenie. We wtorek prezydent Barack Obama powiedział, że jego zdaniem możliwe jest, by Rosja próbowała aktywnie wpływać na wybory w USA, i nie wykluczył, że to Moskwa stoi za włamaniem hakerów.

W środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odrzucił oskarżenia o ingerencję w amerykańską kampanię wyborczą. „Prezydent (Władimir) Putin niejednokrotnie mówił, iż Rosja nigdy nie ingerowałaby i nie ingeruje w wewnętrzne sprawy innych państw, zwłaszcza w proces wyborczy” – oświadczył.

Pieskow skrytykował także zarzuty wobec Moskwy, podkreślając, że „jeśli mówi się o jakichś podejrzeniach wobec pewnego państwa, wtedy konieczne jest przynajmniej bycie precyzyjnym i konkretnym”. Dodał, że „niektóre spekulacje w tej sprawie nie wykazują konstruktywnego podejścia”.

Śledztwem w sprawie włamania hakerów na serwery DNC zajmuje się obecnie FBI. Gubernator Indiany Mike Pence – który w przypadku zwycięstwa Trumpa w listopadowych wyborach ma zostać wiceprezydentem USA – zapewnił w środę, że jeśli FBI potwierdzi, że za atakiem hakerskim stała Rosja, „będzie to miało poważne konsekwencje”.(PAP)

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Comments

 1. gosia
  gosia 27 lipca, 2016, 13:28

  Jak sie robi przekrety to trzeba teraz portkami trzepac ale to nic nowego clinton to kobieta bez honoru a teraz trzeba na sile winnych szukac kiedy wreszcie te oszustke zamkna

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 27 lipca, 2016, 22:11

   Alez oczywiscie.
   Putin popiera Trumpa, to jest oczywista wina Obamy, kuzwa zapomnialem: To wina Clinton.
   LOL. Czy ty pacanie podpisujacy sie gosia, masz romana geny?

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*