Trump nie będzie deportował Dreamersów

Młodzi imigranci objęci programem odroczonych deportacji. fot. United we Dream via Facebook

Prezydent Donald Trump na razie nie będzie deportował Dreamersów – nieudokumentowanych imigrantów, którzy zostali przywiezieni do Stanów Zjednoczonych jako dzieci – dowiadujemy się z notatki służbowej wydanej 15 czerwca przez jego administrację. Prezydent nie podjął jednak jeszcze decyzji w sprawie długoterminowego ich losu.

Departament Bezpieczeństwa Narodowego poinformował w oświadczeniu, że program Deferred Action for Childhood Arrivals, DACA zapoczątkowany przez prezydenta Obamę w 2012 r., na razie będzie kontynuowany, pozwolenia na pracę Dreamersów nie będą unieważniane i nadal będą mogły być odnawiane co dwa lata.

Oświadczenie to zostało wydane w celu wyjaśnienia zamieszania powstałego wokół uchylenia 15 czerwca innego programu prezydenta Obamy, który de facto nigdy nie wszedł w życie, a miał chronić przed deportacją nieudokumentowanych rodziców urodzonych w Stanach Zjednoczonych dzieci.

Program DACA został wprowadzony dekretem prezydenta Obamy w 2012 r. Młodzież, która przyjechała do Stanów przed 16. rokiem życia, przy spełnieniu odpowiednich warunków, może otrzymać tymczasowe pozwolenie na pracę, numer Social Security i dowód tożsamości, przy jednoczesnej ochronie przed deportacją.

Do tej pory DACA jest jedynym programem imigracyjnym, który nie został unieważniony przez nowego gospodarza Białego Domu. Mimo zaostrzenia polityki imigracyjnej i podpisywania coraz to nowych rozporządzeń prezydent Trump wielokrotnie obiecywał oszczędzić grupę Dreamersów.

(jm)

Categories: Ameryka, Imigracja

Comments

 1. Jola
  Jola 16 czerwca, 2017, 18:20

  Moja corka jest obecnie w tym programie i wyglada to w ten sposob ze na uniwersytecie nie moze sie starac o zadne dofinansowanie a i z praca jest problem bo rzadaja certyfikat urodzenia albo paszport nie w kazdej ale gdzie lepsze warunki to sprawdzaja.

  Reply this comment
 2. Ola
  Ola 17 czerwca, 2017, 10:25

  Na razie?????? A co potem? Chyba chodzi tylko o ujawnienie danych!!!!

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*