Trump: „New York Times” całkowicie nieudolny

fot.Justin Lane/EPA

Prezydent USA Donald Trump, mimo rozpoczętych w sobotę 17-dniowych wakacji, zbeształ na Twitterze w poniedziałek dziennik „New York Times”. Prezydent nazwał tę wpływową nowojorską gazetę „całkowicie nieudolną”.

„Upadający ‚New York Times’, którego wszystkie przewidywania dotyczące mnie, w tym mojego wielkiego zwycięstwa w wyborach (za co przeprosił), były błędne, jest całkowicie nieudolny” – napisał w poniedziałek na Twitterze prezydent, który wakacje spędza w swoim klubie golfowym w Bedminster w stanie New Jersey.

Tym razem Trumpa zirytował opublikowany w „NYT” w sobotę artykuł, którego autorzy powołując się na szereg cytowanych anonimowo doradców wiceprezydenta Mike’a Pence’a poinformowali, że nie wyklucza on możliwości ubiegania się – zamiast Donalda Trumpa – o urząd prezydenta w wyborach w 2020 roku.

Wiceprezydent w specjalnie wydanym oświadczeniu w niedzielę kategorycznie zdementował doniesienia gazety. „Twierdzenia zawarte w tym artykule są absolutnie nieprawdziwe i są jedynie najnowszą próbą podzielenia administracji przez media” – napisał.

Pence nazwał artykuł opublikowany w „NYT” fake newsem oraz „skandalicznym i obraźliwym” dla niego, jego rodziny oraz współpracowników.

Spekulacje o możliwości ubiegania się Pence’a o urząd prezydenta zdementowała także doradczyni Białego Domu Kellyanne Conway, która powiedziała w telewizji ABC w niedzielę, że Trump „planuje być prezydentem przez dwie kadencje” oraz że „wcale się nie obawia” tego, iż Pence tworzy „kampanię (wyborczą) cieni”.

Rzecznik wiceprezydenta Pence’a Marc Lotter występując w poniedziałek w telewizji Fox News w programie „Fox and Friends” – ulubionym programie Trumpa – nazwał rewelacje „NYT” absurdalnymi.

W poniedziałek – dwusetny dzień sprawowania urzędu – Trump skrytykował także inne amerykańskie „media głównego nurtu” za bagatelizowanie jego dotychczasowych osiągnięć oraz za doniesienia, w których media powołując się na ostatnie sondaże zwróciły uwagę na erozję poparcia dla Trumpa wśród jego elektoratu.

„Trudno uwierzyć, że mimo ‚fake news’ w telewizjach CNN, ABC, NBC, CBS, (w dziennikach) NYTIMES, WAPO (‚Washington Post’) baza Trumpa jest większa i silniejsza niż kiedykolwiek” – napisał prezydent w jednym ze swoich 17 tweetów wysłanych o świcie w poniedziałek.

W innym Trump, podkreślając, że „zarzuty o zmawianie się z Rosją są ‚fake news'”, wśród osiągnięć 200 dni sprawowania przez siebie urzędu wyliczył: rekordy na giełdach, poprawę bezpieczeństwa granic, wzmocnienie potęgi militarnej USA, wzrost zatrudnienia, zatwierdzenie nominacji Neila Gorsucha na sędziego Sądu Najwyższego, „gospodarczy entuzjazm, deregulację i wiele więcej…”.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*