Trump na konferencji republikanów nakłania polityków do działania

Donald Trump fot.Olivier Douliery/Pool/EPA

Donald Trump fot.Olivier Douliery/Pool/EPA

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nakłaniał w czwartek polityków Partii Republikańskiej do szybkiego działania ws. jego planów dotyczących m.in. budowy muru na granicy z Meksykiem, zmian w systemie podatkowym i zniesienia zapisów Obamacare.

Trump przebywa w Filadelfii, gdzie trwa trzydniowa konferencja republikanów. Podczas spotkania członkowie partii mają porozumieć się ws. planów legislacyjnych ugrupowania, którego członkowie, po raz pierwszy od dekady, kontrolują Biały Dom, Senat i Izbę Reprezentantów.
„Ten Kongres będzie najbardziej zapracowanym parlamentem od dziesięcioleci, może nawet w historii. (…) Koniec z polityką gadania i nicnierobienia. Musimy działać” – mówił Trump republikanom.

Odnosząc się do decyzji prezydenta Meksyku Enrique Pena Nieto o odwołaniu wizyty w USA, Trump ocenił, że byłaby ona i tak „bezowocna”, jeśli Meksyk nie zgodzi się traktować USA „z szacunkiem”. „Zgodziliśmy się z prezydentem Meksyku, że odwołamy przyszłotygodniowe spotkanie. (…) Jeżeli Meksyk nie zacznie nas traktować sprawiedliwie, z szacunkiem, takie spotkanie będzie bezowocne. Ja chcę obrać inną drogę” – mówił amerykański prezydent.

Dzień wcześniej Trump podpisał dekret o budowie muru na granicy z Meksykiem. Budowa muru, który miał powstrzymać napływ imigrantów z Meksyku, była jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Trumpa. Prezydent głosi, że na razie za budowę zapłacą amerykańscy podatnicy, ale w ostatecznym rozrachunku Meksyk zrefunduje te koszty. Na to nie godzi się prezydent Meksyku.

Podczas konferencji prasowej spiker Izby Reprezentantów Paul Ryan zapewniał dziennikarzy, że mimo doniesień prasowych o podziałach na linii partia – prezydent republikanie idą ręka w rękę z Białym Domem. „Jesteśmy po tej samej stronie co Biały Dom. (…) To będzie niekonwencjonalna prezydentura. Myślę, że już zdajecie sobie z tego sprawę” – mówił Ryan do dziennikarzy. „Wydaje mi się, że zobaczymy wiele niekonwencjonalnych działań, takich jak tweety itp. Myślę, że jest to coś, do czego musimy się przyzwyczaić” – dodał Ryan.

Przechodząc do planów legislacyjnych, spiker Izby Reprezentantów poinformował, że republikanie codziennie pracują z administracją Trumpa, „aby wypracować plan bardzo wyraźnych i agresywnych działań, by spełnić obietnice z kampanii”. Wśród nich jest rezygnacja z Obamacare oraz zmiana systemu podatkowego. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*