Trump: muzułmanie powinni robić więcej, by zapobiegać zamachom

Donald Trump fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Donald Trump fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Muzułmanie nie zgłaszają podejrzanych zdarzeń i muszą zrobić więcej, by zapobiegać atakom takim jak te, do których doszło w Belgii – oświadczył Donald Trump, polityk ubiegający się o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich w USA.

„Kiedy widzą, że coś jest nie tak, absolutnie tego nie zgłaszają i na tym polega największy problem” – powiedział amerykański miliarder w wyemitowanym w środę wywiadzie dla brytyjskiej stacji telewizyjnej ITV.

Trump, który w kampanii wyborczej zasłynął wieloma kontrowersyjnymi wypowiedziami, np. domagając się zakazu wjazdu do USA dla muzułmanów, ocenił jako „hańbę”, że koordynator listopadowych zamachów terrorystycznych w Paryżu Salah Abdeslam został ujęty dopiero po długich poszukiwaniach i to w dzielnicy Brukseli, gdzie mieszkał.

„Przebywał w dzielnicy, w której dorastał, i nikt nie zgłosił tego na policję, a to (wtorkowe ataki w Brukseli – PAP) jest podobno odwetem za jego schwytanie. To hańba” – podkreślił Trump.

Według niego istnieją sygnały świadczące o tym, że zamachowi, który został przeprowadzony w grudniu w Kalifornii przez parę muzułmańskich radykałów, można było zapobiec. „Wielu członków tamtejszej społeczności wiedziało, co oni (zamachowcy – PAP) zamierzają zrobić, bo w swoim mieszkaniu przechowywali bomby (…), a mimo to nikt tego nie zgłosił” – powiedział.

„Nie wiem, o co tu chodzi. Zupełnie jakby ochraniali siebie nawzajem, ale tak naprawdę wyrządzają ogromną szkodę. Muszą być otwarci wobec społeczeństwa, muszą zgłaszać tych złych” – dodał Trump.

W grudniu zeszłego roku Trump ściągnął na siebie krytykę, gdy zaproponował wprowadzenie „całkowitego zakazu wjazdu do USA dla muzułmanów”, zarówno dla imigrantów, jak i turystów, by chronić USA przed „straszliwymi atakami ze strony ludzi, którzy wierzą w dżihad”. Swój pomysł ogłosił kilka dni po strzelaninie w kalifornijskim San Bernardino, gdzie zginęło 14 osób.

W dwóch wtorkowych zamachach terrorystycznych w Brukseli śmierć poniosło 34 ludzi, a około 250 zostało rannych. Do zamachów doszło na międzynarodowym lotnisku oraz na stacji metra w pobliżu siedzib instytucji UE. Do przeprowadzenia ataków przyznała się dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Comments

  1. magdzia
    magdzia 23 marca, 2016, 13:04

    Swieta prawda!

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*