Trump: musimy zbudować mur na granicy z Meksykiem

Trump: musimy zbudować mur na granicy z Meksykiem

Amerykański prezydent Donald Trump po raz kolejny podkreślił w niedzielę konieczność wybudowania muru na granicy z Meksykiem. Jednocześnie, z powodu sporu dotyczącego finansowania budowy, od ponad dwóch tygodni trwa częściowe zawieszenie działalności rządu USA.

„Musimy wybudować mur” – powtórzył Trump, przemawiając przed Białym Domem do dziennikarzy. „Chodzi o zabezpieczenie, chodzi o bezpieczeństwa naszego kraju” – wyjaśniał, dodając: „Nie mamy wyboru”.

Shutdown, czyli częściowe zawieszenie działalności amerykańskiego rządu federalnego, trwa od 22 grudnia. Wówczas Senat USA nie zdołał zagłosować nad prowizorium budżetowym, gdyż Republikanie nie mieli szans na przeforsowanie ustawy przewidującej środki na budowę muru.

W sobotę w sprawie zakończenia zawieszenia odbywały się rozmowy przedstawicieli Białego Domu oraz Kongresu, jednak nie przyniosły rezultatu.

Uczestniczący w rozmowach Demokraci poinformowali, że Biały Dom „ani drgnął” w kwestii żądania ponad 5 mld dolarów na budowę muru; jednocześnie przedstawiciele demokratycznej przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi utrzymują, że obecne stanowisko Białego Domu jest „nie do utrzymania”.

W piątek Trump ostrzegał, że może utrzymać częściowe zawieszenie funkcjonowania rządu federalnego „przez miesiące, a nawet lata”. Powiedział też, że rozważa skorzystanie z nadzwyczajnych uprawnień, by szybko zbudować mur na granicy z Meksykiem bez aprobaty Kongresu.

Obie strony sporu mają się spotkać ponownie w niedzielę po południu miejscowego czasu. W ocenie amerykańskich mediów nie ma jednak wielkiej nadziei, że w najbliższych dniach dojdzie do porozumienia i zakończenia shutdownu. (PAP)

fot.Alonso Rochin/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka, Imigracja

Comments

 1. arkady
  arkady 8 stycznia, 2019, 11:45

  Myślę że najlepiej będzie jak prezydent Trump sam ze swoich prywatnych pieniędzy sfinansuje budowę muru!!!

  Reply this comment
 2. arkady
  arkady 11 stycznia, 2019, 22:06

  Przecież w obietnicach wyborczych Trumpa było powiedziane że to Meksyk sfinansuje budowę muru. Dlaczego więc Trump nie realizuje obietnicy którą dał Amerykanom i próbuje sięgać po pieniądze podatników? Żałosne.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*