Trump: mogę rozważyć sankcje w związku ze sprawą Chaszodżdżiego

Trump: mogę rozważyć sankcje w związku ze sprawą Chaszodżdżiego

Prezydent Donald Trump powiedział w piątek, że „może rozważyć sankcje” w związku ze sprawą Dżamala Chaszodżdżiego. Podkreślił jednak, że musi brać pod uwagę znaczenie relacji USA z Arabią Saudyjską.

Trump powtórzył z naciskiem, że Rijad jest „wspaniałym sojusznikiem” Stanów Zjednoczonych.

Prezydent dodał, że włączy Kongres w proces podejmowania decyzji w sprawie Chaszodżdżiego. „Sprawię, że Kongres bardzo zaangażuje się w określenie, co zrobić (…). Będę bardzo słuchał tego, co Kongres ma do powiedzenia. Oni mają zdecydowane poglądy w tej sprawie. Więc zajmę się tym z Kongresem” – powiedział prezydent dziennikarzom podczas podróży do Scottsdale w Arizonie.

Reuters przypomina, że Kongres jest kontrolowany przez partię prezydenta, czyli Republikanów, którzy w odróżnieniu od Trumpa domagają się wyciągnięcia konsekwencji wobec Arabii Saudyjskiej w związku z zaginięciem saudyjskiego dziennikarza.

2 października publikujący m.in. w „Washington Post” Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, by załatwić formalności związane ze ślubem, po czym ślad po nim zaginął. Turcja dysponuje nagraniami, z których wynika, że krytyczny wobec rządów następcy saudyjskiego tronu dziennikarz został zamordowany w konsulacie, a jego ciało zostało stamtąd wywiezione. (PAP)

fot.SHAWN THEW/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*