Trump mianował Nauert na ambasador USA przy ONZ

Trump mianował Nauert na ambasador USA przy ONZ

Rrzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert została mianowana w czwartek przez prezydenta Donalda Trumpa na ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ. Zastąpi Nikki Haley, która w październiku ogłosiła, że zrezygnuje z tego stanowiska pod koniec bieżącego roku.

Nauert została rzeczniczką Departamentu Stanu w kwietniu 2017 roku kiedy sekretarzem stanu był były szef giganta petrochemicznego ExxonMobil Rex Tillerson. Po zwolnieniu przez Trumpa Tillersona pozostała na swoim stanowisku, a sekretarzem stanu 26 kwietnia został Mike Pompeo, były dyrektor CIA.

Wcześniej była korespondentem Fox News Channel i nie miała żadnego doświadczenia w działalności politycznej. Od marca do października tego roku sprawowała także fukcję podsekretarza stanu ds. dyplomacji publicznej i spraw publicznych.

Nauert jest absolwentką renomowanego, uważanego za jeden z najlepszych w Stanach Zjednoczonych Wydziału Dziennikarstwa nowojorskiego Uniwersytetu Columbia.

Haley, była gubernator stanu Karolina Południowa, niespodziewanie poinformowała na początku października, że zamierza zrezygnować z funkcji ambasadora USA w ONZ, aby „zająć się sprawami prywatnymi”. Swój kraj w ONZ reprezentowała przez 18 miesięcy.

Niektórzy z komentatorów tłumaczyli wówczas decyzję Haley jej walką o wpływ na kształtowanie amerykańskiej polityki zagranicznej z doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem i z Mike’iem Pompeo. (PAP)

Na zdjęciu: Heather Nauert
fot.Shawn Thew/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka
Tags: nauert, ONZ, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*