Trump: mało prawdopodobne, bym udzielił wyjaśnień śledczym Muellera

Trump: mało prawdopodobne, bym udzielił wyjaśnień śledczym Muellera

Prezydent USA Donald Trump uważa, że jest mało prawdopodobne, by udzielił wyjaśnień śledczym specjalnego prokuratora Roberta Muellera. Prowadzą oni śledztwo w sprawie potencjalnej koordynacji działań między władzami Rosji a ekipą Trumpa przed zaprzysiężeniem.

„Zobaczymy, co się stanie” – powiedział w środę Trump, pytany, czy będzie rozmawiał z zespołem Muellera. „Jeśli nie ma zmowy, a na żadnym poziomie nikt nie odkrył zmowy, sama rozmowa wydaje się mało prawdopodobna” – oznajmił prezydent podczas konferencji prasowej z premier Norwegii Erną Solberg.

Ekipa specjalnego prokuratora wyrażała zainteresowanie przeprowadzeniem rozmowy z Trumpem, ale nie ustalono jej szczegółów. Prawnicy Trumpa wcześniej wyrażali gotowość do współpracy, czego efektem były zarzuty wobec czterech doradców Trumpa z czasów kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku.

Trump nazwał śledztwo Muellera „czarną chmurą”, która unosi się nad jego administracją. Dochodzenie „zaszkodziło naszemu rządowi” – dodał, opisując je jako „oszustwo Demokratów”.

Agencja AP zauważa, że najnowsza wypowiedź Trumpa różni się od jego słów z konferencji prasowej z czerwca 2017 roku, tuż po ujawnieniu przez byłego szefa FBI Jamesa Comeya, iż szef państwa poprosił go o „lojalność”. Trump temu zaprzeczył i podkreślił, że „w 100 procentach” będzie chętny przedstawić swoją wersję wydarzeń pod przysięgą. Zapewniał, że z „chęcią” porozmawia o tym z Muellerem.

W poniedziałek dziennik „Washington Post” podał, że specjalny prokurator może przeprowadzić rozmowę z Trumpem w najbliższych tygodniach. (PAP)

Na zdj.: Donald J. Trump fot. EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*