Trump krytykuje Niemcy za nadwyżkę w handlu i nakłady na obronność

Trump krytykuje Niemcy za nadwyżkę w handlu i nakłady na obronność

Prezydent Donald Trump skrytykował Niemcy za nadwyżkę w handlu z USA oraz za zbyt małe – jego zdaniem – nakłady Niemiec na obronność. Reuters i dpa wskazują, że wcześniej kanclerz Angela Merkel wyraziła wątpliwości co do niezawodności USA jako partnera.

„Mamy MASYWNY deficyt handlowy z Niemcami, plus oni płacą O WIELE MNIEJ niż powinni na NATO & wojsko. To bardzo źle dla USA. To się zmieni” – napisał Trump we wtorek na Twitterze.

Angela Merkel podczas niedzielnego wystąpienia na wiecu wyborczym w Monachium wyraziła wątpliwość co do niezawodności USA jako partnera i zaapelowała do krajów Unii Europejskiej o zachowanie jedności.

„Czasy, gdy mogliśmy się całkowicie oprzeć na innych, dobiegły końca (…), dlatego mogę jedynie powiedzieć: my, Europejczycy, musimy wziąć nasze sprawy w swoje ręce” – powiedziała.

W poniedziałek rzecznik rządu Steffen Seibert na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie zapewnił, że wypowiedź Merkel nie oznacza odwrócenia się Niemiec od USA. „Tam (w Monachium) głos zabrała przekonana zwolenniczka transatlantyckiej współpracy” – powiedział rzecznik. Ponieważ relacje z Ameryką są tak ważne, należy „bez owijania w bawełnę wskazywać na różnice zdań” – zastrzegł Seibert, przyznając, że seria ostatnich spotkań ujawniła istnienie takich różnic.

Merkel nie kryje rozczarowania wynikami zakończonego w sobotę szczytu G7 na Sycylii, obarczając prezydenta USA Donalda Trumpa odpowiedzialnością za brak porozumienia w sprawie walki ze zmianami klimatu.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel uznał w poniedziałek, że Stany Zjednoczone z Trumpem jako prezydentem nie pełnią „przewodniej roli w zachodniej wspólnocie wartości”. Jego zdaniem USA „przestały być ważnym krajem”. Wyraził opinię, że podczas weekendu mieliśmy do czynienia „nie tylko z nieudanym szczytem G7”. „Jest to niestety sygnał zmiany układu sił na świecie” – powiedział po spotkaniu z przedstawicielami organizacji międzynarodowych poświęconym kryzysowi uchodźczemu. „Zachód staje się właśnie trochę mniejszy” – skonstatował.

Na czwartkowym szczycie NATO w Brukseli Trump mówił, że członkowie NATO „muszą wreszcie wnosić uczciwy wkład, muszą się wywiązywać z finansowych zobowiązań”. Podkreślał, że „23 z 28 krajów członkowskich ciągle nie płacą tego, co powinny na obronę”. „To nie fair wobec ludzi i podatników w Stanach Zjednoczonych” – dodał. Apelował również, by wszyscy sojusznicy wypełnili swoje zobowiązania przeznaczania co najmniej 2 proc. PKB na obronność. „Dwa procent PKB to absolutne minimum, by skonfrontować się z dzisiejszymi bardzo realnymi i bardzo gwałtownymi zagrożeniami” – powiedział Trump.

Gabriel wypowiedział się po raz kolejny przeciwko podniesieniu wydatków na wojsko do 2 proc. PKB, czego domagają się NATO i Trump. „70 mld euro rocznie na Bundeswehrę, nie mam pojęcia, na co miałyby zostać przeznaczone takie pieniądze” – powiedział w piątek polityk SPD. Jego zdaniem Europa i świat powinny wreszcie rozpocząć rozbrojenie, zacząć likwidować broń atomową i wdrożyć kontrolę zbrojeń, zamiast po raz kolejny rozkręcać spiralę zbrojeń.

Niemcy przeznaczają obecnie na Bundeswehrę 1,2 proc. PKB. (PAP)

Na zdj.: prezydent Donald J. Trump fot.Andrew Harrer/Pool/EPA

Categories: Ameryka

Comments

 1. Woj
  Woj 30 maja, 2017, 12:03

  Niemcy wykorzystuja USA od dawna I na tym zbudowali swoja potege gospodarcza czyli z podatkow amerykanskich. Czerpia tez duze korzysci z podporzadkowania sobie slabszych krajow w Europie I swiecie.

  Reply this comment
 2. RP
  RP 30 maja, 2017, 15:54

  Na czym ta EUropejska „jednosc” ma polegac? Na rozmieszczaniu kolejnych milionow muzlumanow w innych krajach niz Niemcy?

  Reply this comment
 3. Chris
  Chris 31 maja, 2017, 11:44

  Ja nie bronie Niemiec ale faktem jest ze „dzieki” NATO USA otrzymuje nowe technologie I czerpie krociowe zyski z handlu bronia przykladow nie trzeba szukac bo Polska w koncu kupuje w wiekszosci od USA uzbrojenia , ponadto istnieje 60 roznego rodzaju paktow I” pakcikow” wojskowych na calym swiecie gdzie to wlasnie Ameryka glownie sprzedaje bron z chwila gdyby NATO sie rozpadlo I wszystkie bazy wojskowe zostaly by zlikwidowane Armie trzeba by bylo drastycznie zredukowac a wtedy zagrozenie III wojny swiatowej bylo by jak najbardziej realne . Trump jak narazie woli budawc nowe wiezienia zatrudnic „armie” Fedralnych sluzb (ICE -Police 12tys. border officer 5tys.) I „slynny” mur na granicy z Meksykiem I zamykac nielegalnych ale przed deportacja „serwowac” wyroki wiezienia od 6 miasiecy nawet do 20 lat w tym kraju mamy przeszlo 2 miliony wiezniow a bedzie jeszcze wiecej , Chiny naprzyklad jako najbardziej zaludnione panstwo swiata za kratkami przebywa 1,5 milionow wiezniow . On prowadzi (chcialby) polityke z przed I wojny swiatowej a efekt byl podaczas II W.S. ale wtedy USA rowniez zostalo zaatakowane przez Japonie wiec dopiero wtedy „przejzeli na oczy” . Trump doprowadzi ten kraj wbrew temu co wypowiada do bankructwa chyba ze wyjdzie na jaw afera z Rosja wtedy go moze odwolaja .

  Reply this comment
 4. zza kałuży
  zza kałuży 31 maja, 2017, 16:03

  Cham orangutan nas ubogacił:
  *
  „Mamy MASYWNY deficyt handlowy z Niemcami, plus oni płacą O WIELE MNIEJ niż powinni na NATO & wojsko. To bardzo źle dla USA. To się zmieni”
  *
  Zgadza się, durny chamie, zgadza się.
  Pani kanclerz Merkel zmniejszy ten „MASYWNY” deficyt w handlu i już następnej wersji armaty do tego twojego, orangutanie, niby amerykańskiego czołgu Abrams ci nie sprzeda.
  Ani nie sprzeda ci, chamie orangutanie, licencji na produkcję tej armaty. Ani zadnej innej.
  *
  Pani kanclerz Merkel, chamie orangutanie, doktor chemii kwantowej (o ile wiesz chamie orangutanie co to znaczy), najlepszą na świecie technologię produkcji armat, czołgowych i nie tylko, zachowa dla Niemców.

  Reply this comment
  • Doradca
   Doradca 1 czerwca, 2017, 06:02

   Do ciebie „zza kaluzy” chamie . Ta armate moim zdaniem to twoja ulubiona kanclerz powinna sobie wsadzic w DUPE a wielka to ona ma i bylby Swiety spokoj na swiecie.

   Reply this comment
  • Sceptyk
   Sceptyk 1 czerwca, 2017, 13:46

   Kolejny „rysiowaty” osobnik ujawnił się na forum DZ. Zaraźliwa choroba. Ciekawe jaką drogą jest przenoszona?

   Reply this comment
 5. RP
  RP 1 czerwca, 2017, 13:16

  Niemcy stawiaja fabryki, ale w Meksyku: fabryka Audi Q5, Mercedesa, czy fabryka bmw seri3…To tylko ostatnie Niemieckie inwestycje. Stanowcza wiekszosc tych samochodow jest produkowana na rynek USA, wiec srednia klasa na tym traci. Mam nadzieje juz niedlugo; zobacza 30 procentowe clo to zapomna o pakcie klimatycznym. Co do Niemieckich armat i Merkel ktora podlog politycznej poprawnosci niszczy swoja wlasna nacje, szkoda sie wypowiadac, to nie nasz problem.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*