Trump krytykuje firmę Harley-Davidson

Trump krytykuje firmę Harley-Davidson

Prezydent Donald Trump skrytykował decyzję firmy Harley-Davidson, która zapowiedziała przeniesienie produkcji swoich motocykli na eksport do państw UE do zakładów spółki poza granicami USA. Producent motocykli chce w ten sposób uniknąć unijnych ceł odwetowych.

Zdaniem Trumpa Harley-Davidson chce wykorzystać napięcie w stosunkach handlowych między USA a UE i decyzja firmy jest tylko pretekstem do przeniesienia produkcji poza Stany Zjednoczone, aby uniknąć płacenia podatków.

„Harley-Davidson byłby pierwszą firmą, która wywiesiłaby białą flagę” – skomentował Trump we wtorek na Twitterze. „Cła to tylko wymówka Harleya” – dodał amerykański prezydent. „Mówiłem już przedstawicielom Harleya, że nie będą w stanie sprzedawać z powrotem do USA swoich motocykli bez płacenia dużego podatku” – napisał Trump.

Zarząd spółki Harley-Davidson z siedzibą w Milwaukee w stanie Wisconsin w sprawozdaniu dla komisji papierów wartościowych poinformował w poniedziałek, że podniesienie przez UE ceł na motocykle tej firmy eksportowane do Europy z 6 do 31 procent spowoduje straty dla firmy w wysokości od 90 mln do 100 mln USD rocznie.

Firma, aby powetować sobie te straty, musiałaby podnieść cenę jednej maszyny sprzedawanej na rynku europejskim o 2,2 tys. USD. Jednak zamiast przerzucić koszty amerykańsko-europejskiego sporu handlowego na nabywców nowych harleyów, zarząd firmy zdecydował się przenieść produkcję motocykli na eksport do państw UE Europejskiej do swoich zakładów w innych krajach.

Podwyższenie przez Brukselę od 22 czerwca taryf celnych na znane produkty amerykańskiego eksportu do krajów UE, w tym na znane na całym świecie motocykle firmy Harley-Davidson, jest kolejnym ogniwem reakcji łańcuchowej zapoczątkowanej wprowadzeniem przez USA od 1 czerwca 25-procentowych ceł na stal i 10-procentowych na aluminium eksportowane do Stanów Zjednoczonych z wielu państw świata, w tym z wszystkich państw UE. (PAP)

fot.IAN LANGSDON/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

 1. JJJ
  JJJ 26 czerwca, 2018, 12:25

  Trump jest jednak lepszy od Obamy. Obama spieprzyl duzo, a Trump spieprzy jeszcze wiecej.

  Reply this comment
 2. Jacek
  Jacek 26 czerwca, 2018, 13:27

  I Tak beda wracac na kolanach! To tylko kwestia czasu!

  Reply this comment
 3. zza kałuży
  zza kałuży 27 czerwca, 2018, 00:54

  „Mówiłem już przedstawicielom Harleya, że nie będą w stanie sprzedawać z powrotem do USA swoich motocykli bez płacenia dużego podatku” – napisał Trump.”
  *
  Co za moron. Przecież ten bałwan niczego nie zrozumiał z komunikatu firmy H-D.
  I takiego przygłupa 60 milionów amerykańskich przygłupów wybrało sobie na naczelnego durnia.

  Reply this comment
 4. kicia
  kicia 27 czerwca, 2018, 09:05

  Prezydent Trump chce dobrze (America first) jest tez biznesmenem, a takiego nam wlasnie potrzeba….

  Reply this comment
  • krzych
   krzych 28 czerwca, 2018, 10:18

   Jako obywatel USA chcialbym widziec jego rozliczenia podatkowe. Wtedy bysmy wszyscy wiedzieli ile naprawde jest wart ten nasz prezydent i jaki z niego biznesmen.

   Reply this comment
 5. Ezy
  Ezy 29 czerwca, 2018, 13:13

  Jaki z niego biznesman było wiadomo jeszcze przed wyborami. Zbankrutował kilka razy, Na zarzut, że nie zwraca długów, w czasie przedwyborczej debaty otwarcie i bez cienia zażenowania odpowiedział, iż fakt ten świadczy o jego biznesowych umiejętnościach, po czym wyjaśnił, jak to robi. Otóż oświadcza, że nie ma pieniędzy i proponuje zwrot 50% długu. W obawie, że nie dostanie nic, pożyczkodawca przyjmuje tę propozycję.
  Pamiętam wywiad telewizyjny, w którym cieszył się z krachu na rynku nieruchomości , (kiedy miliiony ludzi traciły domy) bo zbił na tym fortunę. Biznesman? Nie, malwersant.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*