Trump: krytyczna wypowiedź Trudeau będzie go „wiele kosztować”

Trump: krytyczna wypowiedź Trudeau będzie go „wiele kosztować”

Prezydent USA Donald Trump ocenił we wtorek, że kanadyjski premier Justin Trudeau „wyciągnął wnioski” z błędu, jaki popełnił, krytykując go, oraz dodał, że błąd ten będzie kosztował Kanadę „wiele pieniędzy”. Jednocześnie podkreślił, że ich relacje są dobre.

Trump wypowiadał się we wtorek na konferencji prasowej w Singapurze, gdzie wcześniej tego dnia wziął udział w spotkaniu z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

Relacje między przywódcami USA i Kanady zaostrzyły się podczas zakończonego w weekend szczytu G7 w Quebecu. Trump zaatakował Trudeau na Twitterze za jego zapowiedź, że Ottawa nie odstąpi od zamiaru nałożenia na USA ceł odwetowych. Słowa te wygłosił po odlocie Trumpa z miejsca szczytu do Singapuru, gdzie amerykański prezydent spotkał się później z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

We wtorek Trump ocenił, że Trudeau mógł nie wiedzieć, że na pokładzie Air Force One znajdował się telewizor, dzięki któremu Trump na bieżąco śledził przebieg konferencji prasowej na szczycie G7.

Strona kanadyjska wcześniej wyjaśniła, że Trudeau nie zawarł w swojej wypowiedzi niczego, czego wcześniej nie omówiłby w rozmowach z samym Trumpem.

fot.JESCO DENZE HANDOUT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Trump odniósł się również do popularnego w internecie zdjęcia ze szczytu G7, na którym on sam siedzi w obronnej pozie, otoczony przez pozostałych przywódców, w tym kanclerz Niemiec Angelę Merkel.

Jak powiedział Trump, zdjęcie to zrobiono po tym, gdy poprosił o zmiany we wspólnym komunikacie. Na zdjęciu przedstawiona sytuacja „nie wygląda na przyjazną”, ale – podkreślił – „była ona bardzo przyjazna”.

Po historycznym szczycie w Singapurze przywódcy USA i Korei Północnej podpisali wspólne oświadczenie, w którym Kim Dzong Un zobowiązał się do starań o „całkowitą denuklearyzację” Półwyspu Koreańskiego, a Trump – udzielenia KRLD gwarancji bezpieczeństwa. W treści oświadczenia nie sprecyzowano jednak, o jakie konkretnie gwarancje chodzi, ani nie podano konkretnego harmonogramu likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego.(PAP)

fot.Thierry Quenette/Equipe Photo HANDOUT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

 1. Ezy
  Ezy 12 czerwca, 2018, 12:07

  Trump uważa, że może bezkarnie obrażać wszystkich, a ci powinni mu dziękować. Tylko za co? Popieprzyło się staruszkowi, uwierzył, że jest królem świata.

  Reply this comment
 2. niklot
  niklot 12 czerwca, 2018, 12:15

  A niech ich je*bie 🙂 tą starą niemrę-szwabkę, kogucika z Francji i chłystka z Kanady

  Reply this comment
 3. Christopher
  Christopher 12 czerwca, 2018, 13:16

  A Kim ty jestes NIKOLT ?? – NIKIM, ZEREM w dodatku ograniczony PRYMITYW .!!!!

  Reply this comment
  • niklot
   niklot 12 czerwca, 2018, 16:17

   🙁 ! ale co to ma do rzeczy? Ja napisałem o tym, że Trump pierdoli gnojków (siusiaków z Francji i Kanady!) i niemiecką zdzirę. A te chłystki(Makaron i Mętny 🙂 (Trudeau) muszą przełknąć zniewagę od prezydenta Stanów Zjednoczonych, bo z chłopczykami nikt się nie liczy.

   Reply this comment
 4. Jacek
  Jacek 12 czerwca, 2018, 14:15

  A ty kim jestes Christopher??? Kazdy ma prawo do swojego zdania!!! Dlaczego nie zadales tego pytania ezy ?

  Reply this comment
 5. dosmucacz
  dosmucacz 12 czerwca, 2018, 15:10

  Ciekaw jestem, którzy przedstawiciele polonii chicagowskiej cierpią na chorobę TDS (Trump Derangement Syndrome)? Myślę, że jest ich sporo wśród dyskutantów na forum DZ jak i wśród tzw. dziennikarzy polonijnych (DZ, PfP). U niektórych „komentatorów” zaczyna się ta choroba objawiać w sposób bardzo niepokojący. Ciekawa będzie lista takich osób.

  Reply this comment
 6. niklot
  niklot 12 czerwca, 2018, 16:21

  Niklot (zm. 1160) – książę obodrycki (1131-1160), był jednym z możnych plemienia Obodryców, który walczył z Niemcami i Duńczykami o wolność swego ludu m.in. podczas krucjaty połabskiej w 1147. Jedyny słowiański władca, który pokonał wyprawę krzyżową i powstrzymał przymusową niemiecką akcję chrystianizacyjną.
  ***
  W stosunku do wrogo nastawionego chrześcijaństwa, starał się przez całe panowanie o przyjazne stosunki, zwłaszcza ze Świętym Cesarstwem Rzymskim i panami saskimi, uważając to za główną podstawę istnienia państwa obodrzyckiego.

  Stał, wspólnie z późniejszym księciem wagryjskim Przybysławem, w 1129 na czele zbuntowanych wschodnich plemion obodrzyckich (tj. Obodrzyców właściwych i Warnów) przeciwko narzuconemu przez cesarza Lotara III z Supplinburga księciu Kanutowi Lavardowi. Wzięty do niewoli, został osadzony w twierdzy Szlezwik i wypuszczony dopiero po uznaniu Kanuta za władcę Obodrzyców, opłaceniu okupu i daniu za siebie zakładników.
  **********************************************************************************************
  Po zamordowaniu Kanuta Lavarda w 1131 obwołany księciem Obodrzyców i Warnów. W wyniku wyprawy wojennej cesarza Lotara na jego państwo musiał uznać niemieckie zwierzchnictwo nad księstwem. Był lojalny i wspomagał cesarza w jego działaniach na pograniczu (m.in. pomoc przy budowie twierdzy Segeberg). Zachował się biernie także w latach 1137-1143, kiedy to wskutek niepokojów w Saksonii po śmierci Lotara, władca sąsiednich Wagrów – Przybysław usiłował zrzucić zależność od cesarstwa.
  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
  Dopiero w obliczu wyprawy krzyżowej z 1147 aktywniej zaczął działać w kierunku obrony względnej niezależności swojego państwa. Zaczął fortyfikować najważniejsze grody, m.in. Dubin i starał się pertraktować ze swoimi sojusznikami w cesarstwie, głównie z Adolfem II z Schauenburga, grafem holsztyńskim, w celu ochrony swojego księstwa przed krucjatą. Wobec fiaska tych rozmów zaplanował najazd na sąsiednią, już saską, Wagrię (czerwiec-lipiec 1147), zakończony zdobyciem miasta Lubeki (zamek się obronił), twierdzy Segeberg i wzięciem do niewoli znacznej liczby kobiet i dzieci. Podczas krucjaty z tego roku Niklot dowodził osobiście obroną Dubina, zadając najpierw klęskę flocie duńskiej, w wyniku czego doszło do odstąpienia od oblężenia połączonych lądowych sił sasko-duńskich. Po zakończeniu działań wojennych zawarł pokój z wojskami krzyżowymi w Dubinie, na zasadzie status quo ante, i na mocy którego Obodrzyce mieli uznać zwierzchnictwo saskie i zobowiązać się do przyjęcia chrześcijaństwa.
  ************************************************************************************************
  Wobec zdecydowanej wrogości Niklota w stosunku do wprowadzonej na mocy pokoju dubińskiego organizacji kościelnej na jego ziemiach, nie doszło do napływu księży chrześcijańskich do jego państwa. Wyczerpane walką z wojskami krzyżowymi państwo Niklota nie było w stanie samo poradzić sobie z secesją dwóch leżących na wschodzie wieleckich plemion: Chyżan i Czrezpienian w 1151 i został zmuszony do szukania pomocy w ich ujarzmieniu u grafa Adolfa. Wobec osamotnienia państwa obodrzyckiego po 1147, Niklot pozostawał uległym wasalem saskim, posyłając posiłki na wojnę z Danią w 1156. Rachuby, aby utrzymać istnienie państwa, zostały przekreślone wyprawą Henryka Lwa, księcia saskiego i bawarskiego, wnuka cesarza Lotara III.Wobec zawiązania w 1160 koalicji między księciem saskim a królem duńskim Waldemarem I Wielkim, próbował dokonać ataku na ziemie wagryjskie i ponownie zdobyć Lubekę. Niepowodzenie tej akcji spowodowało konieczność spalenia kilku grodów, takich jak Iłów, Mechlin, Skwierzyn i Dubin, aby nie wpadły one w ręce wroga, i wycofanie się Niklota wraz z wojskiem do grodu Orle (Wurle) leżącego nad rzeką Warnawą na granicy ziemi Chyżan, gdzie pragnął się bronić. Zginął w czasie bitwy pod Orłem (dziś Wurle k. Butzow w Meklemburgii) w 1160 roku podczas najazdu Henryka Lwa na jego ziemie. Zajęte tereny stały się lennem niemieckiego księcia, które nadał synom poległego władcy Słowian: Przybysławowi i Warcisławowi.

  Od jego syna, Przybysława (Pribislav), wywodzi się dynastia książęca panująca w niemieckiej Meklemburgii do 1918 roku

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*