Trump i Modi – „światowi liderzy mediów społecznościowych”

Trump i Modi – „światowi liderzy mediów społecznościowych”

Prezydent USA Donald Trump przyjął w poniedziałek w Białym Domu premiera Indii, Narendrę Modiego. Podczas konferencji prasowej po zakończeniu 5-godzinnych rozmów Trump zażartował, że on i Modi są „światowymi liderami mediów społecznościowych”.

Tweety prezydenta Trumpa śledzi 32,8 mln obserwujących, podczas gdy premier Modi może pochwalić się gronem ok. 30 mln obserwatorów.

„Obaj wierzymy w celowość dania obywatelom naszych państw możliwości bezpośredniego śledzenia wypowiedzi wybranych przez nich przywódców, a nam samym – możliwości usłyszenia naszych obywateli. Wydaje mi się, że obu przypadkach sprawdziło się to bardzo dobrze” – powiedział Trump, którego niekontrolowane tweety, wysyłane nad ranem, wielokrotnie wprawiały w osłupienie jego doradców.

Jako „niezwykle udane i owocne” ocenił rozmowy przeprowadzone w poniedziałek w Białym Domu, premier Indii, Narendra Modi. Prezydent Donald Trump zapewnił z kolei, że „relacje dwustronne na linii Indie-USA nigdy nie były lepsze, ani silniejsze niż obecnie”.

W ocenie indyjskiego premiera, który w poniedziałek rozpoczął wizytę w Waszyngtonie, Stany Zjednoczone są kluczowym partnerem w programie modernizacji kraju, z jakim kierowana przezeń nacjonalistyczna Indyjska Partia Ludowa (BJP) wygrała wybory w 2014 r. i jaki stara się realizować od trzech lat.

Poniedziałkowe rozmowy były poświęcone przede wszystkim zagadnieniom bezpieczeństwa w wymiarze globalnym i regionalnym. Z punktu widzenia Białego Domu Indie mogą stać się kluczowym partnerem USA w sferze bezpieczeństwa – zaznacza w komentarzu Reuters.

Oba kraje zamierzają ściśle współpracować w zwalczaniu międzynarodowego terroryzmu. W oświadczeniu Białego Domu podkreślono, że New Dehli i Waszyngton opowiadają się za uregulowaniem sporów terytorialnych – lądowych i morskich – na drodze pokojowej, w ramach prawa międzynarodowego.

W ocenie komentatorów wizyta Modiego przyczyni się do pogłębienia współpracy wojskowej na linii Indie-USA. Trump podziękował populistycznemu przywódcy Indii, liderowi partii BJP, za współpracę w dziedzinie walki z terroryzmem, stabilizacji Afganistanu i za wprowadzenie przez Indie sankcji wobec Korei Północnej.

Trump poinformował też, że Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na sprzedaż Indiom samolotów transportowych typu C-17 o łącznej wartości 375 mln dolarów oraz zaproponowały władzom w New Delhi sprzedaż dronów (wartość transakcji – 2 mld dolarów). Od roku 2008 Indie od zakupiły od Stanów Zjednoczonych broń i sprzęt militarny na sumę 8 mld dolarów.

„Przyszłość naszych relacji rysuje się w jasnych barwach” – zapewnił Trump. Zaznaczył też, że w najbliższym okresie jego administracja skoncentruje się na położeniu podwalin pod partnerstwo handlowe z Indiami. Zniesienie barier w handlu między oboma krajami jest również życzeniem indyjskich władz – podkreślił.

Amerykański prezydent powiedział też podczas konferencji w Ogrodzie Różanym, że Stany Zjednoczone są bliskie zawarcia porozumienia o eksporcie gazu ziemnego (LNG) do Indii, jednak porozumienie – jak zażartował Trump, nie zostało jeszcze podpisane, „bo chcę jeszcze podbić cenę”.

Przed wizytą w Białym Domu premier Modi spotkał się z sekretarzem stanu Rexem Tillersonem i ministrem obrony Jamesem Mattisem.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

Na zdj.: premier Modi i prezydent Trump, fot. EPA/SHAWN THEW

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*