Trump i Clinton wygrywają prawybory w Arizonie

Donald Trump fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Donald Trump fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Liderzy wyścigu prezydenckiego, Demokratka Hillary Clinton i Republikanin Donald Trump, wygrali wtorkowe prawybory swych partii w stanie Arizona, czyniąc coraz bardziej prawdopodobnym scenariusz, że zmierzą się ze sobą w listopadowych wyborach prezydenckich USA.

Clinton, była sekretarz stanu USA, pokonała w Arizonie swego rywala w walce o nominację prezydencką Demokratów, senatora z Vermont Berniego Sandersa, uzyskując prawie dwa razy więcej głosów niż on.

Po stronie Republikanów też nie było niespodzianek. Tak jak przewidywały sondaże, prawybory z ogromna przewagą nad dwoma rywalami wygrał kontrowersyjny miliarder Donald Trump. Popularność Trumpa w tym sąsiadującym z Meksykiem stanie w południowo-zachodniej części USA analitycy tłumaczą przede wszystkim niezadowoleniem mieszkańców z nielegalnej imigracji. Poza tym Arizona bardziej niż inne stany ucierpiała na skutek kryzysu finansowego i zapaści rynku nieruchomości.

Ultrakonserwatywny senator z Teksasu Ted Cruz zajął w Arizonie drugie miejsce, a gubernator Ohio John Kasich – trzecie. Ale tylko Trump zabierze z Arizony delegatów na lipcową konwencję Partii Republikańskiej (GOP), bo w stanie tym obowiązuje zasada „zwycięzca bierze wszystko”, czyli wszystkich 58 przypadających na ten stan delegatów.

Po prawyborach w Arizonie Trump umocnił swą przewagę nad rywalami i według „New York Times” ma już zagwarantowanych 739 delegatów z 1237 niezbędnych do zapewnienia sobie nominacji prezydenckiej GOP. Cruz ma 425, a Kasich 166.

Jeśli chodzi o wyścig Demokratów, to Clinton zdobyła już 1670, a Sanders 886 delegatów. Do wygrania nominacji prezydenckiej potrzeba 2383. Zdaniem „NYT”, by dogonić Clinton, Sanders musiałby do końca prawyborów wygrać we wszystkich około 20 stanach, które jeszcze nie głosowały, uzyskując średnio w każdym stanie większość ponad 60 proc. głosów.

„Arizona jak inne stany rozumie, że to nie są tylko wybory pomiędzy kandydatami, ale pomiędzy fundamentalnie rożnymi poglądami na przyszłość Ameryki” – mówiła Clinton w swej zwycięskiej mowie, wygłoszonej we wtorek wieczorem czasu lokalnego w Seattle w stanie Waszyngton, który głosuje w prawyborach w sobotę.

Podkreśliła, że wtorkowe zamachy w Brukseli przypominają „jak wysoka jest stawka” tych wyborów. Przekonywała, że Ameryka potrzebuje prezydenta i głównodowodzącego, który jest silny i stabilny. „Ostatnia rzecz, jakiej potrzebujemy, to lider, który sieje strach i chce zacząć torturować ludzi, co sugerują Trump i Cruz” – dodała. Wyraziła przekonanie, że jest najlepiej przygotowana ze wszystkich kandydatów do roli prezydenta USA, i pod jej przywództwem Ameryka z pomocą sojuszników wygra wojnę z terroryzmem.

Poza Arizoną wyborcy GOP głosują we wtorek w prawyborach w stanie Utah oraz na Samoa Amerykańskim, a wyborcy Demokratów – w Utah i Idaho.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Comments

  1. Chris
    Chris 24 marca, 2016, 09:16

    I wyglada nato ze skorumpowana Clinton wygra wybory „dzieki” Trumpowi przeciez to co ON wyprawia w czasie kampanii to przechodzi wszelkie mozliwe granice rozsadku a nawet gdyby wygral „zdegraduje” USA z potegi do „pionka” ponadto bedzie najbardziej znienawidzonym Prezydemtem USA w historii tego kraju .

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*