Trump grozi wyjściem USA z WTO, „jeśli będzie trzeba”

Trump grozi wyjściem USA z WTO, „jeśli będzie trzeba”

Prezydent USA Donald Trump zagroził, że „jeśli będzie trzeba”, to jego kraj wyjdzie ze Światowej Organizacji Handlu (WTO), którą ostro krytykuje, ponieważ – według niego – preferencyjnie traktuje Chiny ze szkodą dla Stanów Zjednoczonych.

„Jeśli trzeba będzie, wyjdziemy” – zapowiedział Trump na wtorkowym spotkaniu z pracownikami zakładów chemicznych firmy Shell w Pensylwanii. „Wiemy, że oszukują nas od lat i to się nigdy więcej nie może powtórzyć” – oświadczył amerykański przywódca.

Nie po raz pierwszy Trump zagroził wyjściem USA z WTO, którą już w czasie kampanii prezydenckiej w 2016 roku nazwał „przestarzałą”.

Latem zeszłego roku Trump powiedział, że WTO od lat „bardzo źle” traktuje Stany Zjednoczone. Zapowiedział, że jeśli organizacja „nie przeprowadzi reform”, Waszyngton „może się z niej wycofać”.

Pod koniec lipca br. amerykański prezydent również domagał się zreformowania WTO w taki sposób, by przestała traktować preferencyjnie kraje rozwijające się, do których jest zaliczana ChRL.

Administracja Trumpa od dawna oskarża WTO i niektórych jej członków, takich jak Chiny, o nadużywanie statusu kraju rozwijającego się, co pozwala m.in. na opóźnienie stosowania niektórych umów lub ochronę niektórych sektorów bez narażania się na gniew ze strony innych członków organizacji. (PAP)

fot.SHAWN THEW/EPA-EFE/Shutterstock

Categories: Ameryka, Gospodarka
Tags: groźby, trump, WTO

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*