Trump grozi wycofaniem USA z WTO

Trump grozi wycofaniem USA z WTO

Prezydent USA Donald Trump w czwartek ponownie zagroził wycofaniem Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Handlu (WTO). W wywiadzie dla Bloomberg News Trump stwierdził, że w WTO „potrzebne są reformy”.

„Jeśli organizacja nie zreformuje się, wyprowadzę USA z jej struktur” – powiedział Trump. Agencja Reuters podkreśla jednak, że takie posunięcie mogłoby podważyć jedną z podstaw współczesnego globalnego systemu handlu, w tworzeniu którego

Stany Zjednoczone odegrały bardzo dużą rolę.

Trump w wywiadzie dla Bloomberg News narzekał, że Stany Zjednoczone są traktowane niesprawiedliwie w globalnym handlu i obwiniał WTO o dopuszczenie do tego. Ostrzegł także, że może podjąć działania przeciwko WTO, chociaż nie określił, w jakiej formie miałoby się to odbyć.

Podobną opinię amerykański prezydent wyraził na początku lipca. Wówczas w Białym Domu mówił dziennikarzom: „WTO traktuje nas bardzo źle od wielu, wielu lat i dlatego jesteśmy w bardzo niekorzystnym położeniu. Nie wiem, dlaczego tam jesteśmy. WTO jest zaprojektowana przez resztę świata, by rolować Stany Zjednoczone”.

WTO została powołana w 1994 roku. Jej głównym zadaniem jest liberalizacja międzynarodowego handlu dobrami i usługami, prowadzenie polityki inwestycyjnej wspierającej handel, rozstrzyganie sporów dotyczących wymiany handlowej oraz przestrzegania praw własności intelektualnej. (PAP)

fot.MARTIAL TREZZINI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka
Tags: trump, WTO, wycofanie

Comments

 1. Ezy
  Ezy 30 sierpnia, 2018, 20:12

  Jak po takim dictum czuje pan Duda, który przyjeżdża, by przekonać Trumpa o strategicznym partnerstwie Polski? Może okazać się, że nie ma po co przyjeżdżać.

  Reply this comment
 2. Christopher
  Christopher 31 sierpnia, 2018, 15:00

  Slow brak co ten Idiota Trump wyprawia chce „przewrocic swiat do gory nogami ” wynika z tego wszystkiego ze poprzednicy od powastania USA byli Krertynami , wszystkie pakty , organizacje takie jak NATO, NAFTA teraz WTO itp. ktore w koncu byli inicjatorami nie kto inny jak jego poprzednicy , okazuje sie teraz ze z tego co ON bredzi to Ameryka pracowala sama przeciwko sobie . Byla wyzyskiwana , caly swiat oszukiwal USA I wykozystywal . Nagle przyszlo „objawienie ” ktore sie nazywa TRUMP (jak sam o sobie mowi -GENIUSZ) I „musi” to wszystko natychmiast zmienic .

  Reply this comment
 3. Igor
  Igor 1 września, 2018, 11:24

  Proponuję wycofać USA ze wszystkich układów, otoczyć wysokim murem, deportować wszystkich nielegalnych, kolorowych, gejów i muzułmanów, zezwolić na posiadanie wszelkiej broni. Na koniec powinien obowiązywać dekret że każdy ma mieć na głowie to co panujący. Wtedy będzie dobrze😉

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*