Trump gotów porozmawiać z Kim Dzong Unem

Donald Trump    fot.Martin H. Simon/Pool/EPA

Prezydent Donald Trump powiedział w sobotę, że jest gotów porozmawiać z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Wyraził także nadzieję, że rozmowy między Seulem a Pjongjangiem nt. udziału KRLD w igrzyskach zimowych w Korei Płd. zakończą się sukcesem.

„Mam nadzieję, że rozmowy przebiegną pomyślnie i że oba kraje wystąpią razem w igrzyskach olimpijskich” – powiedział prezydent USA, wyrażając jednocześnie nadzieję na znalezienie dalszych obszarów porozumienia.

We wtorek władze w Pjongjangu zaakceptowały zaproszenie swego południowego sąsiada do rozmów dwustronnych dotyczących udziału delegacji i reprezentacji Korei Północnej w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w lutym w Korei Południowej, oraz innych kwestii ważnych w relacjach dwustronnych.

Deklaracja gotowości do rozmowy z Kim Dzong Unem kłóci się z retoryką amerykańskiego prezydenta, który wdał się w ostatnich miesiącach w utarczki słowne z przywódcą KRLD w związku z północnokoreańskimi testami rakietowymi i nuklearnymi.

W ubiegłym tygodniu Kim Dzong Un oświadczył, że ma na biurku przycisk atomowy, a broń nuklearna jego kraju może razić cele na całym terytorium USA. Prezydent Trump odpowiedział na tą deklarację na Twitterze słowami: „Mój przycisk jest silniejszy. I działa”.

„Wciąż wierzę w dyskusje” – powiedział w sobotę Trump w ośrodku prezydenckim w Camp David, zapytany o możliwość rozmowy telefonicznej z północnokoreańskim dyktatorem. „Oczywiście, zrobiłbym to. Nie mam z tym żadnego problemu” – podkreślił prezydent USA, zaznaczając jednocześnie, że taka rozmowa nie może odbyć się bez warunków wstępnych. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*