Trump dziękuje Kimowi za przekazanie szczątków amerykańskich żołnierzy

Trump dziękuje Kimowi za przekazanie szczątków amerykańskich żołnierzy

Prezydent USA Donald Trump podziękował w nocy ze środy na czwartek przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Unowi za rozpoczęcie procesu przekazywania Stanom Zjednoczonym szczątków amerykańskich żołnierzy poległych w wojnie koreańskiej w latach 1950-1953.

„Dziękuję przewodniczącemu Kim Dzong Unowi za dotrzymanie słowa i rozpoczęcie procesu wysyłania do domu szczątków naszych wielkich i ukochanych zaginionych poległych!” – napisał na Twitterze Trump. „Nie jest w ogóle dla mnie niespodzianką, że podjął Pan takie działanie. Dziękuję również za ładny list – mam nadzieję, że wkrótce się zobaczymy!” – dodał, zwracając się do Kima.

W bazie lotniczej i morskiej Pearl Harbor-Hickam na Hawajach odbyła się w środę uroczystość powitania przekazanych przez KRLD 55 pojemników mających zawierać szczątki żołnierzy USA poległych w wojnie koreańskiej. Strona amerykańska musi teraz dokonać identyfikacji przekazanych szczątków, aby ustalić czy rzeczywiście są to szczątki poległych żołnierzy. Może to potrwać – jak podkreślają eksperci – nawet kilka lat.

Według Białego Domu przekazanie szczątków było jednym z postanowień czerwcowego spotkania Trumpa z Kimem w Singapurze. Północnokoreański przywódca zobowiązał się tam również do pracy na rzecz „całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”, ale nie podał konkretnego grafiku tego procesu.

Trump opublikował 12 lipca treść datowanego na 6 lipca listu od Kima. Przywódca KRLD wyrażał w nim nadzieję na „nową przyszłość” w dwustronnych relacjach. Amerykański prezydent uznał list za „bardzo miłą notatkę”, która – jego zdaniem – dowodzi, że „czynione są wielkie postępy”.

27 lipca 1953 roku w Panmundżomie amerykański generał William Harrison i północnokoreański generał Nam Il podpisali rozejm, który zakończył działania zbrojne podczas trwającej ponad trzy lata wojny w Korei. W trakcie konfliktu zaginęło ponad 7700 żołnierzy USA, w tym ok. 5300 na terenach obecnej Korei Północnej. (PAP)

fot.Oliver Contreras/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*