Trump: decyzja o darowaniu kary Bergdahlowi to hańba dla kraju i wojska

Sierżant Bergdahl  fot. US Army

Prezydent USA Donald Trump napisał w piątek na Twitterze, że darowanie kary za dezercję sierżantowi Bowe Bergdahlowi, który po pięciu latach przetrzymywania w Afganistanie przez talibów został wymieniony na pięciu jeńców z Guantanamo, to „hańba” dla kraju i wojska.

„Decyzja w sprawie sierżanta Bergdahla jest pełną i totalną hańbą dla naszego kraju i wojska” – napisał prezydent na swoim profilu.

W piątek sąd wojenny w bazie Fort Bragg w Karolinie Północnej wydał wyrok w sprawie Bergdahla, który w 2009 roku opuścił swój posterunek w prowincji Paktika w Afganistanie. Schwytany przez talibów przebywał w niewoli pięć lat. Prokurator żądał dla niego 14 lat więzienia za narażenie na niebezpieczeństwo oddziałów USA. Bergdahlowi, który miesiąc temu przyznał się do dezercji, groziło nawet dożywocie.

Zgodnie z wyrokiem sądu wojskowego 31-letni sierżant zostanie zwolniony, zdegradowany i będzie musiał spłacić 10-miesięczny żołd.

Bergdahl, który był więziony w Afganistanie od 30 czerwca 2009 roku, został uwolniony w czerwcu 2014 roku w zamian za pięciu wysokiej rangi talibów z więzienia w Guantanamo, uznawanych za wciąż niebezpiecznych, których Pentagon zaklasyfikował do grupy „wysokiego ryzyka”.

Był jedynym amerykańskim jeńcem przetrzymywanym w Afganistanie. Jego uwolnienie zostało wynegocjowane za pośrednictwem Kataru w rozmowach między Waszyngtonem a talibami.

Wymianę jeńców krytykowali w USA politycy republikańscy, którzy zarzucali administracji prowadzenie negocjacji z terrorystami; ostrzegali, że uwolnieni talibowie prawdopodobnie powrócą do walki.

Przeciwko wymianie protestował również rząd Afganistanu i uznał przewiezienie wysokich rangą talibów do Kataru za naruszenie prawa międzynarodowego. Natomiast duchowy przywódca talibów mułła Omar nazwał uwolnienie więźniów Guantanamo „wielkim zwycięstwem”.

Bergdahl, który był więziony w różnych kryjówkach na granicy między Afganistanem a Pakistanem, po wymianie trafił najpierw do amerykańskiego szpitala wojskowego w Landstuhl na południu Niemiec. (PAP)

Categories: Ameryka
Tags: Bergdahl, sąd, trump

Comments

 1. olo
  olo 3 listopada, 2017, 21:19

  Nie bronie tego dezertera, ale takie slowa z ust faceta ktory przez pieniadze i uklady wymigal sie od sluzby wojskowej zakrawa o szczyt bezczelnosci. Majac resztki wstydu powinien tego przynajmniej nie komentowac. Chyba, ze sjego specialisci od PR-u stwierdzili inaczej okreslajac poziom jego elektoratu.

  Reply this comment
  • kicia
   kicia 4 listopada, 2017, 09:44

   a ty do ktorego „poziomu” sie zaliczasz?

   Reply this comment
   • olo
    olo 4 listopada, 2017, 11:22

    tak zebys zrozumiala. Co dla ciebie jest sufitem dla mnie jest podloga. I jak ktos pluje nie mowie, ze deszcz pada. Z takimi jak ty szkoda polemizowac, a takie zaczepki to w piaskownicy. Tudziez w kufecie kiciu

    Reply this comment
  • zza kałuży
   zza kałuży 4 listopada, 2017, 12:28

   Otóż to. Cham, rasista, biznesowy bankrut, mizogin, który molestował kobiety i jeszcze się tym chwalił. I co? Prawie połowa amerykańskiego elektroratu go pokochała. To najlepiej swiadczy kim jest prawie 60 mln Amerykanów.
   *
   Jedyna nadzieja w tym, że 172 mln Amerykanów nie głosowało na Trumpa.

   Reply this comment
 2. ezy
  ezy 4 listopada, 2017, 10:14

  A kiedy zostaną ukarani ci, którzy bezpodstawnie wywołali tę wojnę, która zaowocowała powstaniem ISIS?

  Reply this comment
 3. AGA
  AGA 4 listopada, 2017, 16:49

  Make America grate again !

  Reply this comment
 4. AGA
  AGA 4 listopada, 2017, 16:50

  Make America grate again

  Reply this comment
  • zza kałuży
   zza kałuży 5 listopada, 2017, 00:10

   Mam nadzieję, że to był żart… 😉
   *
   Jezeli nie, to wygugluj sobie swój komentarz w takiej wersji, w jakiej go napisałaś (GRATE zamiast GREAT) a zobaczysz, jak się ludzie nabijają z Trumpka.

   Reply this comment
 5. diwron
  diwron 4 listopada, 2017, 18:07

  Sprawa jest jasna. Pro Obama i pro Clinton sędziowe robią wszystko, aby maksymalnie zdenerwować Trumpa i zaszkodzić Ameryce. Obama zrobił „święto” z uwolnienia Bergdala, członkowie jego administracji (S.Rice) mówili o jego honorowej służbie. Wyrok nie mógł być inny, bo Obama byłby ośmieszony.

  Reply this comment
 6. zza kałuży
  zza kałuży 5 listopada, 2017, 00:16

  Trump walnie przyczynia się do postępów medycyny.
  Lekarze mogą w czasie rzeczywistym monitorować postępy alzheimera za pomocą Tweetera.
  Kto by pomyślał, że Tweeter stanie się takim HUUUGELY efektywnym narzędziem diagnostycznym?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*