Trump dał zielone światło dla budowy rurociągu Keystone XL

Rury do budowy Keystone XL zmagazynowane w Oklahomie fot.Larry W. Smith/EPA

Rury do budowy Keystone XL zmagazynowane w Oklahomie fot.Larry W. Smith/EPA

Prezydent USA Donald Trump podpisał w piątek prezydenckie zezwolenie dla kanadyjskiej firmy TransCanada Corp na budowę rurociągu Keystone XL, kończąc tym samym wieloletnią batalię pomiędzy obrońcami środowiska a przemysłem paliwowym.

Keystone XL ma mieć długość 900 mil (1450km) i będzie łączyć kanadyjskie złoża ropy z amerykańskimi rafineriami. Dziennie ma on dostarczać ponad 800 tys. baryłek ropy ze złóż w prowincji Alberta do rafinerii w Illinois, Teksasie oraz nad Zatoką Meksykańską.

Projekt był przez lata blokowany przez poprzedniego prezydenta Baracka Obamę, który uważał, iż nie przyniesie on spadku cen paliwa dla odbiorców, za to przyczyni się do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych powodujących globalne ocieplenie. Przeciwko rurociągowi protestowali także obrońcy środowiska.

Podpisując zezwolenie, Trump podkreślił, iż rurociąg jest najbezpieczniejszą formą transportu paliwa. Dodał, że projekt ten jest pierwszym z wielu dotyczących infrastruktury i energii, który przygotowuje jego administracja.

Dyrektor firmy TransCanada Corp Russell Girling był obecny w Białym Domu w trakcie uroczystości i wyraził radość, że projekt w końcu zacznie być realizowany. Oznajmił, że firma zacznie od dokończenia wszystkich formalności (pozwolenie na budowę, wykup ziem), aby jak najszybciej rozpocząć budowę.

Budowa rurociągu stworzy nowe miejsca pracy dla Amerykanów, co jest jednym z priorytetów Trumpa. Uruchomienie tej budowy było jedną z jego obietnic wyborczych.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. Ezy
  Ezy 24 marca, 2017, 19:53

  A już mu te rury wyprodukowali w USA jak obiecywał?

  Reply this comment
 2. arras
  arras 25 marca, 2017, 00:31

  Rury wyprodukowali w Chinach ale Meksyk ma za nie zaplacic 🙂

  Reply this comment
 3. Chris
  Chris 25 marca, 2017, 19:22

  Tak dla informacji rury sa produkowane w USA bo Kanada tego typu instalacji nie produkuje natomiast wieksze rozmaiary sa sprowadzane z Europy miedzyinnymi z Niemiec I Francjii gdzie sa odpowiednio usczelniane .

  Reply this comment
 4. Radio Swoboda
  Radio Swoboda 25 marca, 2017, 23:11

  Rury sa wyprodukowane w kanadzie z rosyjskiej i chinskiej stali a to co powtarza Chris to fake news z Hannity albo Judge Judy czyli Gebels tv

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*